CategoriesBlog Využitie kávy

Káva v záhrade? Vyskúšajte kávu do kvetov, ako hnojivo, či proti mravcom

Káva v záhrade

Káva a záhrada je naozaj veľmi dobré spojenie. V tomto článku vám však ukážeme, že nejde len o relax počas pekných teplých dní s  týmto chutným nápojom v ruke. Jej využite je totiž veľmi široké. Ako  vám teda dokáže pomôcť?

 

Káva do kvetov

Aj v našich končinách začínajú využívať ľudia kávu pri ochrane kvetov. Je totiž ideálnym nástrojom na dosiahnutie kvalitnej výživy rastlín v záhrade či domácnosti. Treba si však uvedomiť, že to neplatí pre všetky jej druhy. Malo by ísť o čistú kávovú usadeninu bez umelých sladidiel či stôp cukru. Stačí ju jednoducho pridať do zeminy a môžete očakávať zázraky.

Za tento trik sa vám poďakujú najmä rastliny, ktoré vyžadujú kyslejšiu pôdu. Podľa štúdií na ňu najlepšie reagovali napríklad nám známe begónie, magnólie či azalky. Patríte medzi častých konzumentov mrkvy a nejde vám po chuti tá z veľkých obchodných reťazcov? Vypestujte si zdravú, krásnu a bez škodcov primiešaním usadením k jej semienkam a už čoskoro spozorujete zlepšenie jej rastu.

Káva do záhrady je prospešná aj pre dážďovky, ktoré majú veľmi dôležité úlohy aj v tej vašej. Keďže patrí medzi ich obľúbenú stravu a skvelý príjem potrebných živín, odvedú svoju usilovnú prácu pri kyprení pôdy na sto percent.

Káva do kvetov

Káva vhodná ako hnojivo

Veľmi dôležitým faktom je informácia, že obsahuje draslík. Ten je základnou zložkou aj priemyselných hnojív, vďaka ktorým posilňuje kvety. Pri káve sa však nemusíte obávať akéhosi predávkovania.

Aby bola usadenina čo najviac účinná, nazbierajte si jej väčšie množstvo a nechajte následne poriadne preschnúť. Na to vám prakticky  poslúži napríklad jemné sitko s menším okom. Následne ju rozsypte okolo koreňov rastlín.  Ako sme spomenuli, najlepšie účinky spozorujete pri rastlinách uprednostňujúce humusové či kyslé pôdy. V záhrade sa tak viac bude dariť čučoriedkam, hortenziám či rododendronom.

 

Káva proti slimákom

Trápia vás na vašej záhradke rôzne druhy škodcov? Zabudnite na nezdravé chemické prípravky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu úrody či dokonca zle vplývať na vaše zdravie. Veľmi dobrou voľbou je káva. Veľkou nepríjemnosťou sú pre každú záhradu slimáky. Tie veľmi radi ochutnávajú plody našej práce. Aj napriek tomu, že ide o pomalé tvory, vedia narobiť veľkú škodu. Vďaka káve nemusíte zvoliť drastickú cestu ich zabíjania, pomôžete si ich vypudením.

Ako postupovať proti slimákom? Najlepšie je uvariť poriadne silnú kávu. Následne ju nechajte vychladnúť a nasprejujte na listy, pôdu, plody a záhony. Slimáky totiž doslova neznášajú na rozdiel od vás jej vôňu, preto sa listom s jej arómou vyhnú s dostatočnou rezervou. Alternatívou je použitie celých či namletých kávových zŕn, ktoré rozmiestnite na pôdu okolo záhonu.

 

Vyžeňte mravce pomocou kávy

Aj tieto drobné stvorenia dokážu narobiť poriadnu neplechu. Často sa s veľkou obľubou vydávajú na potulky po našich domácnostiach, balkónoch či záhradkách, kde sú ich terčom najmä ľalie. Keďže si nájdu cestu takmer všade, je boj proti nim často veľmi náročný a zdĺhavý. Vďaka káve sa vám to ale môže podariť oveľa spoľahlivejšie.

Podobne ako pri slimákoch, ani mravce nepatria medzi kávičkárov. Ak ste teda dopili svoju šálku a neplánujete usadeninu použiť na kompost či hnojivo, určite ju neodhadzujte do koša. Schovajte si ju na prípad, že budete musieť bojovať proti tomuto hmyzu. Ak príde na tento problém, vysypte im ju do cesty prípadne priamo na ne. Budete milo prekvapení, ako sa ich rýchlo zbavíte. Podobne spokojní budete aj v prípade, ak sa vám mravce „nanominujú“ do pieskoviska.

 

Káva proti komárom

Ak ste sa už zbavili slimákov, po jedle vám nebehajú mravce a v záhradke vám všetko rastie vďaka káve bleskovou rýchlosťou, ostáva vám už len príjemne relaxovať. Odrazu na vás začnú útočiť komáre či muchy a dooddychovali sme… Aj v tomto prípade máme pre vás skvelý trik. Tieto lietajúce potvory totiž tiež nemajú v láske kávu. Je známe, že kávové usadeniny dokážu vyprodukovať veľké množstvo dymu, preto z nej môžeme vytvoriť účinné kadidlo proti lietajúcemu hmyzu, ktorý dôkladne odpudí.

Káva v záhrade proti komárom a mravcom

Navyše sa na rozdiel od iných umelých kadidiel s množstvom neprirodzených látok nemusíte báť negatívnych účinkov na vaše zdravie. V neposlednom rade ide o skvelú voľbu s nulovým finančným zaťažením, keďže by sme inak zvyšky kávy vyhodili. Na naše komáre či muchy je najúčinnejšie kávovú usadeninu vysušiť a pridať k nej rozdrvený bobkový list. Následne túto zmes nasypete do ohniska alebo umiestnite do alobalu. Využitie však nenájdete iba pri týchto nežiadúcich návštevníkov. Ak sa vám niečo zvýši, kľudne to použite aj na iné rastliny v kvetináčoch. Ide totiž aj o veľmi účinnú látku proti voškám.

 

Renovujte si záhradný nábytok

Vlastniť záhradu, to nie je len o tvrdej práci, ktorá sa následne zúročí pri zbere plodov. Nemusí ísť len o pravidelné boje proti škodcom, na ktorý si musíte neustále hľadať lepšie zbrane. Mnoho z nás si chce len vychutnať oddych a zrelaxovať so šálkou dobrej a kvalitnej kávy. Aby ste ňou mohli pohostiť priateľov naozaj štýlovo, je vhodné ich usadiť do vkusného záhradného nábytku. Ten je však ohrozovaný vplyvmi počasia, teda ak sa vám ho nechce každý deň skrývať pred vetrom, slnkom či dažďom.

Aj tu vám veľmi jednoducho pomôže káva. Práve vďaka nej dokážete zamaskovať škrabance na tmavo nalakovanom nábytku. Stačí len naniesť usadeninu vatovou tyčinkou do škár a pred preleštením nechať zaschnúť. Môžete tak rýchlo zabudnúť na nevkusné  škrabance. V prípade nanesenia na starší nábytok dosiahnete peknú patinu. Navyše si na záhrade môžete večer posvietiť z kávovej usadeniny doma vyrobenými sviečkami či po práci v nej umyť ruky mydlom s podobným výrobným procesom.

obrázky: unsplash.com

 


Skvelú kávu praženú v našej pražiarni nájdete v našom e-shope.