kava koktejl drink

Káva a alkohol je dvojica, ktorá je populárna vo všetkých kútoch sveta. Je pravda, že pri tejto kombinácii si musíte dávať pozor, aby nemala negatívny vplyv na vaše zdravie. Ak však siahnete po kvalitnom miešanom drinku s rozumným pomerom oboch nápojov, určite vám dokáže zlepšiť deň. Ktoré najviac „fičia“ vo svete či u nás toto leto?

Mexická káva

Prenesme sa do Latinskej Ameriky a pripravme si miešaný nápoj, ktorý v sebe skĺbi ostrosť alkoholu, tradičnú chuť kávy a zaujímavú jemnosť a sviežosť vanilkovej zmrzliny. Keďže tento kokteil nájdete v našich podnikoch len veľmi ťažko, jeho prípravou ponúknete návšteve dokonalú originalitu.

Keď sa pozrieme na geografický názov nápoja, malo by ísť aj o kvalitu. Veď práve Mexiko patrí medzi najväčších producentov kávy. Podľa posledných štúdií sa v týchto rebríčkoch pravidelne umiestňuje v prvej desiatke. V tejto krajine sa začala pestovať o čosi neskôr (18. storočie), čo jej však neuberá na popularite. Pre náš miešaný drink je však dôležitá aj miestna rastlina agáve, z ktorej sa od čias španielskych kolonizátorov vyrába svetovo preslávená tequila. Ich kombinácia dokáže pohladiť všetky odvážne chuťové kanáliky, preto je len na vás, ako si zloženie drinku prispôsobíte. Nám však najviac chutila táto varianta.

Recept na Mexickú kávu

Ingrediencie

 • 40 ml tequily
 • 200 ml kávy (french press, espresso lungo, prekvapkávaná káva)
 • 40 ml kávového likéru
 • Šľahačka
 • Polievková lyžica vanilkovej zmrzliny

Postup prípravy

Čerstvo pripravenú kávu nalejte do dostatočne veľkého pohára. Následne prilejte kávový likér a tequilu. Vanilkovú zmrzlinu nechajte trochu rozpustiť a postupne pridávajte do nápoja. Pre ozdobenie drinku sa skvelo hodí najlepšie domáca šľahačka, oči poteší aj posypanie škoricou či kakaom. Ak máte radi sladšie nápoje, nebojte sa ju osladiť cukrom. Mexickú kávu podávajte ihneď, kým sa zmrzlina nerozpustí.

Espresso martini

Ďalší z drinkov, ktoré vás určite poriadne nakopnú. Na rozdiel od iných, ktoré vám tu predstavujeme, sa v tomto prípade kladie skôr dôraz na samotný alkohol. Ide teda o nefalšovaný kávový a hlavne alkoholický kokteil. Zmiasť vás môže aj názov, keďže martini v ňom budete hľadať márne.

Za espresso martini stojí britský barman Dick Bradsell, ktorý patrí medzi majstrov vo vymýšľaní nových receptov a búraní predsudkov. Ide však o pomerne mladý drink, keďže ho prvýkrát namiešal v londýnskej reštaurácii Brasserie Soho až na začiatku  osemdesiatych
rokov. Treba však dodať, že nešlo o premyslený ťah. Aj podľa jeho autora išlo ako u väčšiny kombinácií káva a alkohol o náhodu.
Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu. To platí aj o espresso martini. V jeden letný večer za Bradsellom prišla dievčina, ktorá chcela namiešať nápoj, ktorý ju najprv nakopne a potom opije. Presnú požiadavku napíšeme radšej v originálnom jazyku, keďže jej slovník bol typický miestu a hodine… „something that would wake me up, and then fuck me up“. Keďže Dick práve vybavil objednávku plnú káv a kávovar mal priamo po ruke, napadla ho práve tento recept. A navyše išlo o obdobie, počas ktorého tiekla v každom bare vodka potokom.

Recept na Espresso martini

Ingrediencie

 • 50 ml vodky, na ktorú máte momentálne financie (ako aj pri káve platí, že najlepší
  zážitok prežijete pri vyššej kvalite, teda aj pri vyššej sume)
 • 1 cl kávový likér Kahlúa
 • 3 cl poriadne silného espressa
 • Cukrový sirup

Postup prípravy

Ak chcete kamarátom namiešať naozaj chutné espresso martini, mali by ste si zadovážiť shaker. Do neho umiestnite poriadne množstvo ľadu a všetky ingrediencie v ľubovoľnom poradí. Po pretrepaní ho nalejte do pohára na martini. Pozor na dôležité maličkosti! Pohár musí byť studený a ľad ostať v shakeri. Drink môžete ozdobiť kávovými zrnkami. A prečo vlastne ten názov martini? No s týmto alkoholom nájdeme spoločný len druh pohára…

Írska káva

Prekvapilo vás, že sme medzi kokteily zaradili aj tento nápoj. Vedzte, že nejde z našej strany o omyl, čo potvrdzuje aj Medzinárodná barmanská asociácia. Ak ste si „na tajňáša“ pred partnerkou preliali kúsok whisky do kávičky, pravdepodobne ešte pravú írsku kávu nepijete. Treba sa čo to o nej naučiť.

Základom je naozaj kvalitná káva, bez ktorej ani špičková whisky nebude mať ten správny účinok. Aj v tomto prípade je za názvom nápoja miesto, skadiaľ pochádza. A treba dodať, že sa k Írsku perfektne hodí. Miestne počasie a tvrdá práca popri ňom priam vyžadovali zohriať sa kombináciou kávy a alkoholu, ktorá vám okamžite roztiahne žily. Pravdepodobne to všetko napadlo hlavného kuchára letiska Foynes, ktorý však bol vtedy pekne v teple. Joe Sheridan ho totiž pripravil tesne po druhej svetovej vojne  americkým pasažierom, ktorých prekvapila treskúca zima po vystúpení zo svojho hydroplánu. Sheridana napadlo, že trochu whisky im môže len pomôcť. Na ich otázku, o akú kávu ide, keďže im pripomínala chuťou tú brazílsku ich vyviedol z omylu a okamžite vymyslel dnes už legendárny názov. Za popularitou v USA ale nestojí táto partia, slávu jej priniesol cestopisec Stanton Delaplane.

Recept na Írsku kávu

Ingrediencie

 • 9 cl kávy
 • 4 cl írskej whisky
 • 3 cl plnotučnej smotany
 • 1 čajová lyžička hnedého cukru

Postup prípravy

Pri príprave tohto nápoja sa nespoliehajte na menej kvalitnú kávu. Tá by nemusela priniesť očakávanú chuť, keďže ostatné prísady sú naozaj veľmi aromatické. Do nahriatého pohára nalejeme whisky a pridáme polku čajovej lyžičky cukru. Skvelé bude, ak doma nájdete hnedý. Následne pridáme uvarenú kávu. Následne rozmiešame smotanu zo zbytkom cukru pomocou šľahača či shakera. Tú veľmi pomaly nalejeme do pohára. Ako ozdoba sa používa najčastejšie škorica. Aby sme zachovali pôvodný zmysel nápoja, podávame vždy teplé.

Alžírska káva

Aj keď sa podľa názvu zdá, že by malo ísť o svetoznámy nápoj, na dovolenkách ho budete hľadať v podnikoch pravdepodobne márne. U nás ho však ponúka takmer každá prevádzka. Aj v tomto prípade by mohlo dôjsť k hádke, či sme alžírsku kávu správne zaradili medzi
kokteily, keďže ju medzi nich neradí ani Medzinárodná barmanská asociácia (IBA). Keďže však nápoj zahreje, povzbudí a pri vyššom množstve aj privedie do podguráženého stavu, o náš recept sa s vami podelíme. Takmer každý miešaný drink má svojho konkrétneho autora. O to viac to platí pri kombináciách káva a alkohol, keďže ešte pred pár desaťročiami sa netešili až takej veľkej popularite. Pri „Alžíri“ to však nie je pravda.

Kto prvý namiešal viedenskú kávu s vaječným likérom ostáva stále záhadou. Je však viac ako pravdepodobné, že sa tak stalo v bývalom Československu, keďže v iných krajinách ide takmer o neznámy nápoj. Ono by to dávalo aj zmysel, že nepochádza priamo z Afriky, keďže samotné Alžírsko nepatrí medzi kávové krajiny. A podobne šialených kombinácií nájdeme v histórii ako šafranu. Spomenúť môžeme keď tak Eggnog Latte. Ide o zimný nápoj, ktorý sa pije najmä počas Vianoc aj v zahraničí. Tu však nejde o vaječný likér  s prekvapkávanou kávou či espressom, využíva sa káva latte.

Recept na Alžírsku kávu

Ingrediencie

 • 60 ml kávy espresso lungo alebo prekvapkávanej kávy
 • 20 ml vaječného likéru
 • Šľahačka

Postup prípravy

Postupu sa nemusíte vôbec báť, zvládne ho naozaj každý. To platí aj o zháňaní ingrediencií. Popularitu si v našich končinách našla Alžírska káva najmä kvôli sladkastej chuti a hlavne nízkej ceny. Ako ju však správne pripraviť? Do predhriateho pohára (poznáte ich z každej kaviarne, kde ich asi teplé často nedostanete) nalejete vaječný likér. Následne si pripravíte predĺžením espressa doliatím horúcej vody espresso lungo. To pomaličky najlepšie lyžičkou
zmiešate s likérom. Nakoniec nesmie chýbať šľahačka, ktorú môžeme ozdobiť nastrúhanou čokoládou, kakaom či ešte poliať vaječným likérom.

 

15august
2019
 • 2
 • 0

Pridať komentár

Snažíme sa pravidelne prinášať novinky zo sveta kávy

Prihláste sa do newslettra plného kávových špecialít