CategoriesPríprava kávy

Maslo v káve? Vyskúšajte ho!

Možno sa pýtate, prečo by si niekto dával kúsok masla do svojej chutnej kávy. Úplne to chápeme. Hoci sa zdá, že ide len o nejaký kávový nový výstrelok, nedajte sa zmiasť. Maslo v káve v skutočnosti konzumujú už po stáročia v Himalájach, Nepále, Etiópii, Singapure či Vietname, no len nedávno sa to dostalo k nám.

Prečo to vyskúšať?

Keď do kávy pridáte maslo, urobíte z vašej nevýraznej čiernej kávy nápoj, ktorý bude sršať chuťou, bude sýty a to dokonca až tak, že vynecháte obed, lebo nebudete pociťovať hlad. Toto varenie kávy je ideálne aj pre začiatočníkov, pretože nevyžaduje žiadne špeciálne či drahé kávovary. Odporúča sa používať iba nesolené maslo, ktoré obsahuje aj MCT olej, ktorý je podobný tomu kokosovému. No ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Niektorí vravia, že káva s maslom chutí vynikajúco a je neuveriteľne rozmanitá, no iní jej pitie neodporúčajú. Aká je teda pravda?

Výhody masla v káve:

  1. Budete dlhšie sýty

Pitie obyčajnej čiernej kávy vás neuspokojí. Keď však do kávy pridáte maslo, stanú sa úžasné veci, pretože zvýšite kalorickú a tukovú hodnotu varenia a budete sa cítiť dlhšie sýty. Rovnako ako výdatné raňajky, poskytuje maslo v káve zdroj energie, aby ste boli pripravený zvládnuť náročný deň.

  1. Zlepšuje metabolizmus

Nielen, že vás maslová káva udrží dlho sýteho, ale zlepší aj váš metabolizmus. Dôležitou zložkou, ktorá sa o to postará je práve kokosový olej, ktorý sa v masle nachádza. Kokosový olej patrí do skupiny mastných kyselín, ktoré metabolizujú zvýšenou rýchlosťou na rozdiel napríklad od sójového oleja. Podľa štúdií telo dokáže absorbovať viac glukózy do krvi a potom ju dobre využiť namiesto toho, aby spôsobilo v krvi rôzne zdravotné problémy.

  1. Lepšia alternatíva ako cukor či šľahačka

Maslo pridáva káve krémovú štruktúru. Zároveň, ak si kávu pripravujete doma ušetríte viac ako 17 gramov cukru, ktorú by ste dostali vo vašej obľúbenej kaviarni. Vyhnete sa tak stukovateniu pečene, cukrovke, zubnému kazu či obezite.

  1. Znižuje citlivosť na kofeín a kyslé účinky kávy

Veľakrát sa stáva, najmä nalačno ráno, že keď vypijeme kávu je pre nás jednoducho kyslá, či v nás vyvoláva pocit nevoľnosti. Maslo, ktoré pridáte do kávy začne pôsobiť ako bariéra a tieto účinky zníži. Je to spôsobené tým, že tuk v masle lemuje žalúdok.

  1. Zvyšuje energetickú hodnotu

Všetci sme zvyknutí na rýchle zvýšenie energie, ktoré získame z kvalitnej šálky kávy, no bohužiaľ je krátkodobé. Práve nasýtený tuk v masle pomáha spomaliť vstrebávanie kofeínu, ktorý nás po väčšinu dňa zásobuje energiou.

  1. Chutí úplne úžasne

Tento krémový, maslový, kofeínový nápoj nielenže chutí ako z iného sveta, ale neobsahuje ani cukor či iné nežiadúce arómy a umelé sladidlá.

Najčastejšie chyby pri pridávaní masla do kávy

  • Pridanie príliš veľa masla – pri masle v káve platí, že menej je viac. Príliš veľké množstvo môže viesť k podráždeniu žalúdka, najmä vtedy, ak nie je vaše telo zvyknuté na kokosový olej. Môže trvať dlhší čas, kým sa vaše telo úplne prispôsobí, preto začnite menším množstvom a podľa chuti a potreby pridávajte.
  • Používanie nekvalitného masla – vždy používajte kvalitné nesolené maslo, ktoré je plné omega 3 až 6 mastných kyselín, ktoré nielen dodávajú telu zdravé tuky, ale sú aj zdravšie ako iné tuky či oleje.
  • Traste, nie miešajte – Používanie mixéra alebo ručného napeňovača mlieka je kľúčovým prvkom úspešnej maslovej kávy, pretože pomáha emulgovať tuky pomocou kávy na báze vody. Tento proces miešania plne kombinuje tuky s kávou a zabraňuje tomu, aby sa tuky oddelili.

Tak čo, presvedčili sme vás o tom, že maslo v káve treba vyskúšať? Ak áno, sme radi, neoľutujete. Nazdravie!