CategoriesNezaradené

Cvičte čuch a užite si chuť kávy naplno

Káva má desiatky príchutí a na to, aby sme ich skutočne cítili a vychutnali si ich musíme používať nielen chuť, ale aj čuch. Práve bez čuchu si kávu neužijeme naplno. Raz za čas môžu byť naše zmysly trochu mimo prevádzky a preto vám prezradíme, ako svoj čuch zlepšiť.

            Naše zmysly ako čuch, sluch, zrak a chuť sú veľmi silno prepojené. Zmysly nám pomáhajú bezpečne prechádzať životom a robia ho zmysluplným. Vedci zistili, že ak máme niektorí zo zmyslov oslabený, pociťujeme väčšiu úzkosť či dokonca depresiu. Pre profesionálov v oblasti kávy sú naše zmysly najdôležitejším nástrojom úspechu. Závažný nedostatok vôní sa nazýva anosmia a je zvyčajne spôsobený nehodou alebo chorobami, ako Parkinson. Bežnejšia forma znížené čuchu je hyposmia, ktorá je spôsobená rôznymi alergiami. Takáto osoba má zníženú schopnosť cítiť a detekovať pachy. Našťastie nie je trvalá a vykonaním pár cvikov sa dá zotavenie urýchliť.

Ako funguje náš čuch?

            Obe naše nosné dierky majú samostatnú sadu čuchového epitelu, kde sa nachádzajú naše čuchové receptorové bunky. Tieto bunky detekujú pachy, keď sa nadýchneme a umožnia nám tak cítiť vôňu. Nakoľko majú obe nosné dierky vlastný systém fungovania, je možné, že budete cítiť každou nosovou dierkou inak.

Začnite s cvičením

Začnite cvičiť, tak ako ľudia, ktorí cvičili pol roka. Vyzeral to takto: Prvé tri mesiace začínali cvičenie 4 rôznymi vôňami: ružou, eukalyptom, citrónom a klinčekom. Každý zápach cítili po dobu 10 sekúnd. Pred prechodom na ďalšiu vôňu mali 10 sekúnd pauzu. Po všetkých vôňach nasledovalo ešte jedno kolo. Cvičili dvakrát denne. Ráno pred raňajkami a večer pred spaním. Po troch mesiacoch sa prvá sada vôní nahradila štyrmi novými. Dobrou voľbou je zvolenie voňavých plodov ako napríklad mandarínka či bylinky. Okrem toho sú vhodné aj čaje ako jazmín či zelený čaj. Cvičenie pokračuje rovnako ako prvé tri mesiace.

Váš čuch sa rapídne zlepší

Pamätajte, že vaše životné návyky majú vplyv na vaše zmysly. Vyhýbanie sa fajčeniu a správna hygiena ústnej dutiny pomáhajú obnoviť váš čuch. Vaše pachové neuróny sa regenerujú každé štyri až osem týždňov. Pre tých, ktorí si chcú svoj čuch zlepšiť je dobré začať naozaj dýchať a ovoniavať. Začnite známymi pachmi a postupne prechádzajte k novým. Venovanie pozornosti vôňam vám pomôže po čase cítiť a všímať si aj také vône, ktoré ste predtým necítili. Čo vy na to, skúsite to?