CategoriesFakty o káve

Záleží Vám na zdraví? Pite kávu.

Existuje veľa dobrých dôvodov pre pitie kávy, no nájdu sa aj tie negatívne. Tento článok je určený pre tých, ktorí hľadajú dôvody za jej pitie. Napokon, všetko má svoje pre a proti. Prinášame vám preto pár dôkazov, že pitie kávy je prospešné pre vaše zdravie. Zapamätajte si pár z nich a ak vás najbližšie niekto bude presviedčať o tom, že káva je nezdravá, oboznámte ho s faktami.

  • Dve šálky kávy môžu znížiť bolesť svalov po tréningu až o 48%
  • Šálka kávy predstavuje 1,8g vlákniny z odporúčaného denného príjmu 20-38g
  • Káva chráni pred cirhózou pečene. Štúdie ukázali, že káva znižuje hladinu pečeňových enzýmov.
  • Káva znižuje riziko cukrovky II.typu. Ľudia, ktorí konzumujú 6 šálok káv denne majú o 22% menšie riziko vzniku cukrovky.
  • Kofeín chráni pred vznikom Alzheimerovej choroby.
  • Káva znižuje riziko samovrážd a depresií. U žien, ktoré pijú 4 kávy denne bola depresia nižšia až o 20%.
  • Pitie kávy znižuje riziko Parkinsonovej choroby.
  • Konzumenti kávy majú menšie riziko srdcových chorôb. Káva nespôsobuje kôrnatenie tepien.
  • Šálka kávy chráni pred roztrúsenou sklerózou. Káva zabraňuje nervovým zápalom, ktoré vedú k rozvoju ochorenia.
  • Dokonca aj mierna konzumácia kávy znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Pravidelne sa uskutočňujú nové výskumy, ktoré sa týkajú pitia kávy a zdravia. Vedci v najnovších výskumoch zistili napríklad, že ľudia, ktorí pijú 1-3 šálky kávy denne, majú o 29% znížené riziko rakoviny pečene. Tým, že káva znižuje rôzne zdravotné riziká, ktoré môžu byť častokrát smrteľné, prospieva káva aj k dlhovekosti, resp. k dlhšiemu životu tých, ktorí si kávu vedia vychutnať. Ak ste teda milovníkmi kávy a v 99 rokoch stretnete rovesníka, je vysoko pravdepodobné, že máte niečo spoločné – lásku ku káve.

Pitie kávy tiež zabraňuje poškodeniu sietnice vďaka oxidačnému stresu. Vinníkom nie je kofeín, ale kyselina chlorogenová, ktorá je jedným zo silných antioxidantov nachádzajúcich sa v kávových zrnách. Čierna káva bez pridania mlieka či cukru ničí baktérie na zuboch, ktoré podporujú zubný kaz. Chráni pre paradentózou, nepodporuje ochorenie ďasien a má ochranný prínos. So spotrebou kávy tiež klesá melanómové riziko.

V neposlednom rade je dobré si uvedomiť, že káva nám pomáha lepšie komunikovať s našimi kolegami. Firmy a spoločnosti, ktoré vo vyššej miere konzumujú kávu majú pozitívnejší pohľad na seba, ale aj ostatných ľudí vo svojom okolí. Vyššia spotreba kávy taktiež pomohla k väčším skupinovým činnostiam na pracovisku.

Zdraviu prospešné vlastnosti kávy sú pravdepodobne dôsledkom antioxidantov, ktoré sa vyskytujú v kávových zrnách. Klasický obsah kávy obsahuje viac antioxidantov, ako napríklad hroznová šťava, čučoriedky, maliny či pomaranče. Antioxidanty tlmia zápaly a znižujú kardiovaskulárne ochorenia.

Vo všeobecnosti teda platí, že sa pitie kávy odporúča pre lepšie zdravie. 3-5 šálok denne je dobrých pre celkové zdravie a znižuje riziko rôznych ochorení. Uvádza sa však, že prianie cukru, mlieka či rôznych ochutených krémov vylučuje už vyššie spomínané výhody. Pre väčšinu ľudí môže byť káva zdravou súčasťou stravy. Avšak nadmerná konzumácia, či vrodené predispozície môžu výhody a pozitíva negovať. Kľúčové je preto kávu piť v správnom množstve, tak aby bola pre vás radosťou, prínosom a chvíľkou len a len pre vás. Nazdravie.