CategoriesBlog

Najlepšie slovenské kaviarne, ktoré by mal navštíviť každý kávičkár

Najlepšie slovenské kaviarne 2020

Slovensko síce nepatrí medzi celosvetovo známe kávové destinácie, turisti sa k nám nehrnú za týmto nápojom, no aj napriek tomu sa u nás nájde niekoľko skvelých kaviarní. A nebavíme sa len o hlavnom meste. Na svoje si prídu kávičkári aj v iných kútoch krajiny.

 

Green Plantation Komárno

Najlepšie slovenské kaviarne - Komárno

Táto kaviareň sa nachádza na juhu Slovenska v Komárne. Za jej vznikom stojí v kaviarenskej rodine známa dvojička Valerián Hrala a Peter Ondrejka. Hrala síce žije v USA, kde pôsobí v mimoriadne uznávanom školiacom centre Boot Coffee, no rozhodol sa pomôcť aj na Slovensku baristickému trénerovi a pražiarovi Ondrejkovi. V Green Plantation nedostanete mletú kávu, keďže je ich prioritou čerstvosť.

 

Kaviareň kavala Bratislava

Najlepšie slovenské kaviarne - Bratislava

Táto bratislavská kaviareň je stále považovaná za novinku na tomto poli, no aj napriek tomu si už stihla nájsť množstvo stálych zákazníkov. Stojí za ňou Boris Nyers. Kavala ponúka len speciality coffee zo single origin zdrojov. Jej majitelia sú známi svojou láskou ku praženiu a baristike, čo sa snažia využiť aj v podnikaní.

Ich sortiment aj preto neponúka veľké množstvo káv, skôr idú po kvalite. Špecialitou býva napríklad kolumbijská káva El Divino Nino, ktorá pochádza z kávovej čerešne, čo umožňuje vašim chuťovým bunkám objaviť rôzne ovocné chute ako banán či jahody. Príjemne vás poteší aj atmosféra a interiér, veď názov Kavala má spájať slovíčka „láska“ a „káva“.

 

Rannô ptáča Bratislava

Najlepšie slovenské kaviarne - Bratislava

Kaviareň z obľúbeného konceptu Štúr je už stálicou na slovenskej kávovej mape. Najviac si ju pravdepodobne užijú ľudia, ktorí si potrpia na výdatných a chutných raňajkách. Otváracie hodiny sú aj preto už o siedmej ráno, čiže ju môžete navštíviť ešte pred školou či prácou. Interiér dýcha energiou a môže vás teda ráno nakopnúť do každého ťažkého dňa. Ak patríte k návštevníkom Štúra, nájdete množstvo spoločných čŕt kaviarní. Chýbať nemôže menu na dverách toaliet či stenách. Takisto máte možnosť zobrať si kávičku či koláčik so sebou.

Výhodou je aj poloha na Štefanovičovej ulici v Bratislave, keďže sa do nej vstupuje z rohu ulice, čiže máte z nej výhľad na dve strany. Skvelé je aj okolie či vzhľad zelenej historickej budovy, v ktorom Rannô ptáča sídli.

 

White Dragon Bratislava

Najlepšie slovenské kaviarne - Bratislava

Ostávame stále v Bratislave. Tentokrát by mali zbystriť pozornosť najmä technologickí geekovia. Práve jednoduchá, moderná, dostupná a hlavne kaviareň nosiaca originálnu myšlienku sa nachádza v Mlynskej doline v Bratislave. White dragon nájdete v priestore pre inovácie a inšpiráciu majitelia našli v budúcnosti a zároveň minulosti, ako tomu bolo v sci-fi filme Blade Runner.

Nájdete tu tri miestnosti, ktoré sa navzájom prelínajú a sú postavené na vlastných originálnych farbách. „Sektor“ Biely Drak vyniká vkusnými farebnými stoličkami či neónmi. Sediaca časť je rozdelená od barovej bohatou knižnicou, kde nájdete zaujímavé sci-fi kúsky. Túto časť robí zaujímavou použitie betónu, skla a kovu spolu s drevenou podlahou. Najväčšie prekvapenie vás čaká pri pohľade na strop.

 

Dublin Cafe Prešov

Najlepšie slovenské kaviarne - Prešov

V Prešove by ste stopercentne nemali minúť Dublin Cafe na Hlavnej ulici. Vydajte sa naspäť do 60-tych rokov a vyskúšajte si atmosféru Írska napríklad vďaka obrovskému množstvu whiskey, ktorá sa tu často vďaka barmanom „ocitne“ aj v kávičke. Priestory len umocňujú silný zážitok, keďže je kaviareň situovaná v blízkosti hlavného námestia v malej, tichej a romantickej uličke.

Aj podľa názvu ste asi vytušili, že v interiéri bude vyhrávať zelená farba. Veď vlastne sme v Prešove…Nejde o žiaden vykričaný podnik, atmosféra by mali pripomínať pokoj a pohodlie domova. Baristi sú však maximálne profesionálni a ich prístup je tak akurát uvoľnený a priateľský. Výhodou sú aj skoré otváracie hodiny.

 

Grand Caffe Brasserie Žilina

Najlepšie slovenské kaviarne - Žilina

Špičkovou kaviarňou sa môžu pochváliť Žilinčania. Tá ich má dokonca aj jedno prvenstvo. Ide totiž o prvú prevádzku na Slovensku, kde sa káva aj praží. A že nejde o obyčajnú kávu! Bavíme sa o veľmi populárnej 9 grams coffee, obľúbená a asi najčastejšie objednávaná je Costadoro. Personál má k dispozícii štyri mlynčeky a vždy pripravenú radu pre skúsených aj menej skúsených kávičkárov.

Interiér by vás mal preniesť do Latinskej Ameriky, kde si domáci ľudia často vychutnávajú svoje nápoje či niečo na zahryznutie pri pohľade na pulzujúci život mesta. To máte možnosť zažiť aj v Grand Caffee Brasserie, keďže okrem menších stolčekov sa môžete usadiť aj pri veľkých oknách. Ak nemáte záujem o chute Južnej Ameriky, siahnite po originálnej tureckej káve.

 

Kaviareň Eg Café Topoľčany

Najlepšie slovenské kaviarne - Topoľčany

Aj keď Topoľčany nepatria medzi najväčšie mestá a neprúdi do nich dav turistov, aj tu si môžete vychutnať skvelú kávu napríklad v Eg Café. Táto prevádzka je dielom konštruktéra a majiteľa bicyklov Pala Adamkoviča, ktorý sa inšpiroval v Londýne. Dvojkolesové „tátoše“ nájdete všade – ako kostry stolov, svietidlá nad varom či ako vkusnú dekoráciu. Mimoriadne zaujímavý priestor so skvelou atmosférou a ešte lepšou kávou.

 

Concept Coffee Roasters Piešťany

Najlepšie slovenské kaviarne - Piešťany

Mimoriadne štýlová kaviareň a pražiareň v jednom v Piešťanoch. Do nášho kúpeľného mesta prináša atmosféru Amsterdamu, kde jej zakladatelia žili niekoľko rokov. Jej veľkým klenotom je pražič Peter Dvorský, ktorý je majstrom na specialty coffee a inšpiruje sa napríklad Scottom Raom či Timom Wendelboem. Concept Coffee Roasters otvoril v roku 2014 spolu s manželkou, ktorá sa stará o výborné koláče v Concept Bakery.

Pochutnáte si tu len na jednodruhovej káve z jedného regiónu (single origin), ktorej výber sa prispôsobuje aktuálnej sezóne. Bonusom je možnosť zakúpenia kávového príslušenstva a samozrejme aj zrnkovej kávy na filter či espresso. Tá poteší aj oko obdarenej osoby, keďže jej obal je obohatený originálnymi kresbami umelkyne Niky Garajovej.

 

Black Coffee Banská Bystrica

Najlepšie slovenské kaviarne - Banská Bystrica

V Banskej Bystrici na Národnej ulici (oproti rektorátu Univerzity Mateja Bela) nájdete zaujímavý podnik Black Coffee. Vstup do kaviarne je možný cez vkusnú Večierku alebo priamo z malého námestia. Je častým miestom na ranné debaty a prebratie sa pri chutnej a voňavej káve, ktorá sa tu rozlieha v každú chvíľu dňa. Aj vďaka lokalite sa tu stretávajú najmä študenti, ktorí ju považujú za jednej z najcharizmatickejších miest v meste.

 

Kaviareň Satori Zvolen

Najlepšie slovenské kaviarne - Zvolen

Len pár kilometrov ďalej nás zaujala aj kaviareň Satori, ktorá sa nachádza vo Zvolene. Nezľaknite sa jej polohy pri rušnej hlavnej ceste, ide naozaj o výnimočný priestor s autentickou atmosférou. Potešením pre dušu aj oči je kompozícia vysokých borovíc či netradičné umiestnenie v záhradnom centre a samozrejme aj mimoriadna ponuka jedál a nápojov.

Áno, je to správne miesto aj iných návštevníkov akými sú kávičkári. Ak máte mlsný jazýček, zamilujete si smoothie misky na raňajky, božské wafle či skvelé koláčiky od Simply Vegan. Pozor však na to, že všetok sortiment je v Satori vegánskeho charakteru, keďže je vegánkou aj jedna z majiteliek. Aj chutné cappuccino so zamatovo mliečnou penou vám pripravia z rastlinného mlieka…

 

Thalmeiner Trnava

Najlepšie slovenské kaviarne - Trnava

Jedna z množstva vysoko kvalitných kaviarní v Trnave. Ide doslova o stálicu kaviarenskej scény s neuveriteľne vkusným interiérom. Každým rokom doslova rastie a je vyšperkovaná viac a viac. V najstaršej časti si vychutnáte luxus a eleganciu vďaka mozaikovej podlahe, obrazov s kávovou tématikou či masívnemu nábytku. V novšej časti nájdeme steny so štukovými kvetmi, príjemne si oddýchnete pri krbe a vychutnáte si množstvo zmyselných detailov. Pre hladošov sa tu koná každodenný brunch.

 

Synagóga Café Trnava

Najlepšie slovenské kaviarne - Trnava

Ak by ste náhodou nenašli miesto v Thalmeiner, vaše kroky by mali viesť do nenápadnej kaviarne Synagóga Café skrytej v bočnej uličke obklopenej stromami a nenápadnou fasádou. Posedenie je riešené v samostatných stoloch či boxoch, v ktorých si užijete súkromie. Ide o veľmi mystický priestor, veľkú úlohu v interiéri zohráva sklo.

Personál vám ponúka kvalitnú kávu Montecelio, pochutíte si aj na skvelých koláčoch, mouse chocolate či zdravej mrkvovej torte. Nejde však len o obyčajnú kaviareň, v Trnave tento priestor plní funkciu multifunkčného kultúrneho miesta, kde si vždy nájdete podujatie podľa vášho vkusu.

 

Kaviareň Bábovka Trnava

Najlepšie slovenské kaviarne - Trnava

Aj do tretice ostávame v „Malom Ríme“. Tentokrát nás nohy zaviedli do maličkej Kaviarne Bábovka, ktorá aj podľa názvu ponúka nie len kvalitnú kávičku. Vychutnať si tu môžete rôzne druhy báboviek. V ponuke sa vždy nachádza aj bezlepkový druh.

Za týmto konceptom stoja manželia Štefánikovci, ktorí sa k tomuto remeslu dostali vďaka vášni k dezertom a koláčom (samozrejme domácim a bez zbytočných škodlivých látok), aj keď ich pôvodné zamestnanie bolo úplne odlišné. Láska ku káve a dobrému jedlu však opäť zvíťazila, z čoho sa teší čoraz viac zákazníkov vyžadujúcich posedenie a oddych v súkromí a príjemnej intímnej atmosfére.

 


Poctivo praženú kávu z našej pražiarne kúpite v našom e-shope.