CategoriesBlog Pestovanie kávy

Káva a Afrika? Stáročia silné a kvalitné spojenie

Príbeh kávy

Afrika je kontinent, ktorý je stále opradený množstvom tajomstiev  a nám neznámych zvyklostí. Jej poznávacou značkou je aj káva. Tá  totiž stadiaľ nie len pochádza, ale aj v súčasnosti je veľmi  vyhľadávaným artiklom. Poďme teda precestovať túto časť sveta z pohľadu kávičkárov.

 

Afrika je domovom kávy

Aj keď sa momentálne káva pestuje všade po svete, za jej domovinu  je považovaná práve Afrika. Konkrétne ide o Etiópiu, ktorá sa jej počiatkami rada a právom hrdí. Pre úplnosť sa musíme preniesť do Etiópskej náhornej plošiny, kde žil podľa legendy stáročia dozadu miestny pastier oviec Kaldi. Práve on našiel potenciál tejto rastliny.  Kávu objavil vďaka tomu, že jeho stádo požulo jemu neznáme bobule z priľahlého stromu. Odrazu dostali toľko energie, že sa im aj napriek neustálemu pobehovaniu nechcelo večer zaspať.

Bobule teda  pastier priniesol miestnym mníchom do kláštora. Jeden z mníchov si  pripravil z nich nápoj a ten ho taktiež udržal sústredeného pri večernej modlitbe na dlhé hodiny. Postupne sa ústnym podaním káva rozšírila cez Arabský polostrov do celého sveta. Dnes je káva z Afriky neoddeliteľnou súčasťou nie len odborníkov tohto nápoja, ale aj obyčajných ľudí doma či v kaviarňach. My si postupne  predstavíme jednotlivé jej krajiny a špecifiká ich kávy. A právom sa najviac budeme venovať Tanzánii, ktorej kávový sortiment prežíva momentálne veľký boom.

 

Káva z Tanzánie

Táto krajina s bohatou históriou, 48 miliónmi obyvateľov a rozlohou  20 – krát väčšou ako Slovensko je momentálne najviac závislá na poľnohospodárstve. Navyše úroveň života miestnych ľudí je závislá hlavne od pestovania kávovníkov. Aj to je dôvod toho, že sa radí do prvej dvadsiatky najväčších krajín, kde sa táto rastlina pestuje.

Z jej  druhov jasne dominuje Coffea Arabica, no miestni ľudia vlastnia aj menšie množstvo políčok s Coffea Canephora. Nepredstavujte si  však krásne plantáže, ktoré z lietadla tvoria pravidelné geometrické  tvary. Takto to tu ani vôbec nefunguje. Väčšina kávovníkov tu rastie divoko a nachádza sa skôr v pralesoch.

Pestovanie kávy je situované najmä na severe Tanzánie najmä v okolí hory Kilimandžáro či chránenej oblasti Ngorongoro. Tieto plantáže sa nachádzajú vo vyššej nadmorskej výške (1500 m.n.m. – 1700 m.n.m.) a ponúkajú  ideálne podmienky pre tieto odrody. Veľmi vysoká je aj priemerná ročná produkcia, ktorá dosahuje viac ako 800 000 vriec (vo väčšine prípadov aj inde vo svete váži jedno vrece 60 kilogramov).

Nejde však o veľké kávové spoločnosti, tak ako sa to deje čím ďalej, tým častejšie v Latinskej Amerike. Až 90% produkcie tvoria maličké farmy chudobnejších obyvateľov. To im však veľmi v  živote nepomôže, výnosy z tejto práce im ekonomicky veľmi  nepomáha, keďže ceny sú regulované štátom. Veľmi nízke ceny za vypestované plody kávovníka nie sú jediným problémom miestnych farmárov. Aby sa dokázali vôbec uživiť, musia sa venovať aj chovu dobytka. A práve pre neho musia nájsť miesto, kde sa bude pásť. To sa deje na úkor kávovej plantáže.

Prácu im neuľahčuje ani nedostatok vody, ktorej je v Afrike ako šafranu. Kávovníky potrebujú dostatok  vlahy, preto museli miestni prísť na jednoduchý spôsob, ako zásobiť  farmy vodou. Preto ju čerpajú najmä z jazier, riek ale aj bahenísk, čo je naozaj ojedinelá cesta. Tieto zdroje sú však veľkým lákadlom pre zvieratá, ktoré sem chodia uhasiť smäd. Nie je ničím výnimočným, že sa po ceste ešte vyberú najesť na miestne plantáže, čo spôsobuje roľníkom veľké finančné straty. Svojim spôsobom nemusia byť ani hladné, stačí že stoja v ceste slonom a podobne veľkým tvorom a veľa z nich neostane.

Preto sa pestovatelia rozhodli pre bezproblémové súžitie s okolitou divočinou vystavať okolo svojich fariem prírodné napájadlá, vďaka ktorým dokážu prilákať a zarobiť si aj z turizmu, keďže tak ide o jedinečnú možnosť vidieť autentickú Afriku aj pre ľudí z veľkomiest. Južne od rovníka sa musia farmári prispôsobiť tropickejšej klíme. Všetko sa tu krúti okolo obdobia dažďa, horúcich dní a chladných nocí, ktoré sprevádzajú obdobie od októbra do apríla. Dozrievanie je preto pomalšie, čo však dodáva miestnym kávam charakteristické vlastnosti.

Práve kvôli ich kvetovým tónom, príjemnej acidite a vyhľadávanej chuti čučoriedok patria medzi svetovú špičku. Na rozdiel od iných afrických krajín sa tu pestujú väčšinou rovnaké odrody. Často sa o farmy stará len jedna rodina a jej blízki členovia. Tí nevyužívajú moderné stroje či iné technické pomôcky. Triedenie, zber a sadenie sa vykonáva prevažne ručne. Práve zdĺhavosť a náročnosť celého procesu v spojení s nízkymi cenami ich artiklu sú najväčším  dôvodom, prečo nemajú dostatok financií a času na   experimentovanie s novými odrodami. Našťastie už miestna vláda   investuje aspoň do ich vzdelávania a modernizovania postupov pri   spracovaniach, zberoch, výsadbe a celkovej starostlivosti o  kávovníky. Donútil ich k tomu najmä dopyt a generačné rozdiely na   jednotlivých farmách.

 

Káva z Etiópie

Ako sme už spomenuli, práve táto severovýchodná krajina čierneho kontinentu je považovaná za pravlasť kávovníkov. Dodnes sa tu dajú objaviť divo rastúce kávovníky bez zásahu človeka, ktorým  pomáhajú aj prirodzené podmienky pre ich ideálny rast a kvalitu plodov. Aj preto patrí Etiópia medzi top krajiny v produkcii kávy a jej zrná odrody Coffea Arabica sú najpredávanejšími aj na svetovom trhu. Ide o jednu z najväčších pestovateľských oblastí tejto odrody vôbec. Sú známe svojim vínovým až korenistým nádychom kvalitnou aciditou. Množstvo miestnych fariem však zaniká z veľmi smutného dôvodu. Rastliny sú vo veľkom vytrhávané, aby sa  namiesto nich mohli na poliach vo veľkom vysadiť kríkmi s drogou Kát.

Poďme však naspäť k veselšej téme. K etiópskej káve neoddeliteľne patrí aj jej tradičný rituál prípravy. Zelené kávové zrná sa najprv dôkladne upražia nad otvoreným ohňom pomocou železnej panvice. Tá sa nemení stáročia a aj tie dnešné vyzerajú, akoby ich používali aj pôvodní obyvatelia pred stáročiami. Následne sa v mažiari rozdrvia na prach.

Popri tom je nutné zohriať vodu v tradičnej keramickej kanvici v ohnisku za použitia výhradne dreveného uhlia. Rozdrvený prach sa ihneď po začiatku varu vody naleje do maličkých šálok, no
nesmieme zabudnúť na pravidelné striedanie výšky nalievania. Práve tento posledný krok je najdôležitejším aktom celej prípravy miestnej kávy. Po naliatí prvej kávy účastníkom rituálu sa kanvica opäť naplní a ponúkne sa ešte dvakrát. Kávu môže pripravovať len hostiteľ, ktorý tak prejavuje priateľstvo a úctu ostatným.

 

Káva z Keni

Táto krajina nepatrí medzi pôvodné kávové veľmoci, o čom hovorí aj veľmi málo historických dôkazov o jej častom pití miestnych  pôvodných obyvateľov. Slávu jej priniesol najmä film „Spomienky na Afriku“ s Meryl Streep, ktorá si v ňom zahrala majiteľku kávovej farmy. Dnes je však všetko inak a káva kenya je už celosvetovo známou. Dominuje hlavne tá, ktorá sa vypestuje na plantážach vo vysokej nadmorskej výške. Aj tu prevláda Coffea Arabica, no na rozdiel od Tanzánie je tento priemysel štedro dotovaný štátom. Ten sa snaží ochrániť miestnych farmárov rôznymi dotáciami či zákonmi. Tie napríklad zakazujú vytrhávať, poškodzovať či likvidovať   kávovníky a ich plantáže. Kvalitu jednotlivých odrôd hodnotí  miestna spoločnosť Coffee Board of Kenya, ktorá pomáha  prostredkovať obchod medzi odberateľmi a farmármi.

V dnešnej dobe sa však môžete stretnúť s kávou aj z iných afrických krajín. Výnimkou nie je napríklad Coffea Arabica z hornatej Rwandy s rovníkovým podnebím. Jej chuť je definovaná ako trávnatá, čo je dôsledok tropického vlhkého podnebia. Za vysokú kvalitu môžeme
ďakovať pôde, ktorá je veľmi bohatá na živiny. Zabudnúť nemôžeme aj na ideálne klimatické prostredie. Pochutnať si môžete na  kávových nápojov aj z krajiny, o ktorej existencii mnoho ľudí ani nevie.

Ide o jednu z najmenších krajín sveta Malawi, kde sa pestuje väčšinou Coffea Canephora (odrody Robusty). Ide o výnimočnú kávu, ktorú rozoznáte od konkurencie už pri surových zrnkách. Ich farba je totiž netradične svetlo modrá. Chuť popisujeme ako sladkú, ktorá pripomína čokoládu a tá prechádza do pikantnosti s častým objavením tropického ovocia. Približne 90 – ročnú tradíciu má pestovanie kávy aj v Burundi. Práve tu patrí kávový priemysel v rámci Afriky medzi najrozvinutejší a jeho budúcnosť je viac ako ružová. Pestovatelia siahajú po Coffea Arabica, ktorú privádzajú k životu vo vysokej nadmorskej výške (1500 až 2000 metrov nad morom). Len desať percent produkcie tvoria odrody kávovníka Coffea Canephora (nadmorská výška 800 metrov nad morom).

 


Kvalitnú kávu z rôznych kútov sveta kúpite v našom e-shope s kávou.