CategoriesBlog

Ako pripraviť dokonalé cappuccino

Ako pripraviť cappuccino a latte art

Kapučíno, alebo originálne cappuccino je pôvodom taliansky kávový nápoj. Capuccino pozostáva z espressa, mlieka a mliečnej peny. Pripravuje sa do vopred zohriatej šálky. V tomto článku vám prezradíme, ako si môžete doma pripraviť dokonalé cappuccino.

 

Postup prípravy capuccina

Do zohriatej šálky sa najprv naleje espresso, zatiaľ čo sa v špeciálnej nerezovej konvičke napeňuje mlieko.

Šľahanie mliečnej peny si vyžaduje istú zručnosť. Stačí dodržať zopár pravidiel a správnu penu do cappuccina dokáže pripraviť každý. Mlieko, z ktorého chceme našľahať penu by malo byť studené, to zaručí, že ho môžeme šľahať dlhšiu dobu. Ideálne je plnotučné (3,5 % tuku). Konvičku vždy zaplňte iba do polovice, pretože ak by ste ho naliali málo, nikdy nedosiahnete požadovanú penu.

Mlieko našľahávame pomocou trysky, ktorá je súčasťou kávovarov. Pred aj po každom použití je potrebné trysku naprázdno odfúknuť, čím sa odstránia usadeniny a nečistoty. Po vložení trysky do mlieka môžete konvičku mierne natočiť do strany a pomaly sa tryskou približovať ku dnu.

Zásadou tiež ostáva, že mlieko nemôže mať viac ako 70ºC, inak by sa prevarilo a z peny by ostali iba bubliny. Trysku očistíme a odpustíme paru naprázdno (tak ako na začiatku). Konvičku s napeneným mliekom pár krát poklepeme o stôl, aby sme eliminovali vzduchové bubliny a pomaly nalievame do pripraveného espressa.

Na to, aby ste našľahali mlieko s dokonalou mliečnou penou je potrebné mať kvalitné konvičky – kovové z nerezu. Okrem mlieka je dobré ak je aj konvička vychladená a samozrejme čistá. Po každom našľahaní treba mlieko hneď spotrebovať. Opätovným šľahaním už nedosiahnete taký efekt peny ako na prvý krát.

 

Ako sa robí Latte art

Latte art (mliečne umenie) je technika kde sa pomocou napeneného mlieka po jeho naliatí vytvárajú rôzne obrazce a tvary. Baristi po celom svete túto techniku objavovali iba postupne, prišla k nám zo Spojených štátov amerických, no dnes je známa už aj u nás.

Z peny na cappuccine sa dajú vytvárať mnohé obrazy. Rozlišujeme dva základné spôsoby vytvárania latte art:

  • free pour,
  • etching.

Free pour Latte art

Najrozšírenejším vzorom formou free pour (nalievanie mlieka) je obrázok v tvare jabĺčka, či srdca. O niečo zložitejšie sú obrazce tulipánu a ruže. Výsledný efekt obrázku ovplyvňuje veľkosť šálky, čím väčšia šálka, tým jednoduchšia tvorba obrázku z peny.

Všeto je o pohybe zápästia. Penu začnite nalievať od ľavého horného okraja z výšky asi 6 cm a postupne sa s konvičkou s mliečnou penou dostaňte až nad hladinu a posúvajte z prava do ľava. Vytváranie obrazca sa končí, keď sa dostanete na koniec šálky.

Obrázky sa dajú pripraviť aj pomocou špeciálnej kovovej špajdle, ktorou sa dá obrázok domaľovať a vytvarovať podľa potreby. Za pomoci špajdle vytvoríte napr. kvetinky, štvorlístok alebo aj rôzne zvieratká.

Etching Latte art

Dokresľovanie polevou (spomínaná technika etching) je v porovnaní s prvou omnoho jednoduchšia. Ide vlastne o kreslenie polevou či kakaom priamo na povrch cappuccina. Baristi používajú najčastejšie čokoládovú alebo karamelovú príchuť polevy, aby nespôsobila zmenu chuti samotného nápoja.

Z polevy si viete vytvoriť rôzne špirály, kvety a iné geometrické vzory. Pre menej zdatných dobrá správa: existujú totiž šablóny, ktoré sa dajú použiť na vytvorenie obrázkov. Šablónu stačí jednoucho pridržať nad už pripraveným cappuccinom a posypať kakaom.

 


Skvelé espresso pre vaše cappuccino kúpite v našom e-shope.