CategoriesBlog História kávy

Instantná káva – história, výroba a negatíva

Instantná káva - výroba, negatíva

Aj vy máte v okolí fanúšikov instantnej kávy, ktorí na ňu nedajú dopustiť? Riešenie je jednoduché – dajte im ochutnať kvalitnú zrnkovú kávu! Prípadne im pošlite tento článok, kde nájdete informácie o histórii a výrobe instantnej kávy a aj jej negatívach.

 

História instantnej kávy

Instantnú kávu vynašiel japonský vedec Satori Kato. K masívnejšej produkcii ale doviedol instantnú kávu až neskôr Američan George Washington, ktorý svojou instantnou kávou zásoboval amerických vojakov počas vojny. Z pochopiteľných dôvodov bola takáto káva pre vojakov praktická, nakoľko jej príprave a pitiu nemohli venovať viac ako pár minút.

Obchodnú príležitosť vo výrobe instantnej kávy uvidela aj firma Nestlé, ktorá začala vyrábať svoju vlastnú svetovo známu značku kávy Nescafé.

 

Výroba instantnej kávy

Existujú 2 spôsoby výroby instantnej kávy.

  1. Sušenie kávy mrazením – káva sa vylúhuje vo vode a potom sa tento kávový nápoj zamrazí. Zmrazená káva kryštalizuje a následne sa z nej prostredníctvom sublimácie odparí ľad a vo výsledku ostanú samotné kávové kryštáliky.
  2. Sušenie kávy horúcim vzduchom – v tomto prípade sa vylúhovaná kávová tekutina vháňa do prístroja, ktorý vysuší vodu a výsledkom sú kávové granule.

Takúto instantnú kávu si potom jednoducho zalejete vodou a je to. V podstate však pijete druhotnú kávu, nakoľko prvýkrát bola káva zaliata už pri samotnej výrobe instantnej kávy.

 

Negatíva pitia instantnej kávy

Pitie instantnej kávy ako takej nemusí ublížiť, no je jasné, že čo sa týka kvality, nemôže sa porovnávať s čerstvou mletou kávou. Navyše, pokiaľ ide o masovú výrobu, prvotným záujmom výrobcov je čo najvyšší zisk a čo najnižšie náklady. Na výrobu instantnej kávy sa teda pochopiteľne využívajú druhotriedne kávové zrná, ktoré by sa ako zrnková káva ani nemohli predávať.

V neposlednom rade je obrovský rozdiel v chuti, a to nemusíte byť kávičkový fajnšmeker, aby ste ho spoznali. V instantnej káve taktiež nájdete menší obsah kofeínu ako v kvalitnej zrnkovej alebo mletej káve.

Aj keď pitie instantnej kávy nemusí mať negatívne zdravotné účinky, niektorí ľudia sa sťažujú na bolesti brucha či hlavy.

 


Ak chcete naozaj kvalitnú kávu z našej pražiarne, navštívte náš e-shop s kávou.