Instantná káva

Instantnú kávu vynašiel japonský vedec Satori Kato, no k masívnejšej produkcii ju doviedol až neskôr Američan George Washington, ktorý svojou instantnou kávou zásoboval amerických vojakov počas vojny. Z pochopiteľných dôvodov bola takáto káva pre vojakov praktická, nakoľko jej príprave a pitiu nemohli venovať viac ako pár minút.

Obchodnú príležitosť vo výrobe instantnej kávy uvidela aj firma Nestlé, ktorá začala vyrábať svoju vlastnú svetovo známu značku kávy Nescafé.

Existujú dva spôsoby, akými sa instantná káva vyrába:

  1. Sušenie kávy mrazením
  2. Sušenie kávy horúcim vzduchom

Pri prvom spôsobe sa káva vylúhuje vo vode a potom sa tento kávový nápoj zamrazí. Zmrazená káva kryštalizuje a následne sa z nej prostredníctvom sublimácie odparí ľad a vo výsledku ostanú samotné kávové kryštáliky.

V druhom prípade sa vylúhovaná kávová tekutina vháňa do prístroja, ktorý vysuší vodu a výsledkom sú kávové granule.

Takúto instantnú kávu si potom jednoducho zalejete vodou a je to. V podstate však pijete druhotnú kávu, nakoľko prvýkrát bola káva zaliata už pri samotnej výrobe instantnej kávy.

Pitie instantnej kávy ako takej nemusí ublížiť, no je jasné že čo sa týka kvality, nemôže sa porovnávať s čerstvou mletou kávou. Navyše, pokiaľ ide o masovú výrobu, prvotným záujmom výrobcov je čo najvyšší zisk a čo najnižšie náklady. Na výrobu instantnej kávy sa teda pochopiteľne využívajú druhotriedne kávové zrná, ktoré by sa ako zrnková káva ani nemohli predávať.

V neposlednom rade je obrovský rozdiel v chuti, a to nemusíte byť kávičkový fajnšmeker, aby ste ho spoznali. V kvalitnej zrnkovej alebo mletej káve taktiež nájdete väčší obsah kofeínu ako v tej instantnej.

Aj keď pitie instantnej kávy nemusí mať negatívne zdravotné účinky, niektorí ľudia sa sťažujú na bolesti brucha či hlavy.

Kvalitná čerstvo upražená káva je úplne iným pôžitkom! Ak si takú chcete vychutnať, vyberte si zrnkovú alebo mletú kávu z ponuky našej pražiarne SimpleCoffee, v ktorej pre vás každý deň pražíme voňavú kávu z rôznych kútov sveta 😉

04marec
2019
  • 229
  • 0
Category: Blog

Pridať komentár

Snažíme sa pravidelne prinášať novinky zo sveta kávy

Prihláste sa do newslettra plného kávových špecialít