CategoriesBlog Mletie kávy

Správne mletá káva – ako namlieť kávu

Správne mletá káva

Asi každý fanúšik kávy si chce opakovane vychutnať jej najlepšiu chuť a arómu. Okrem skladovania čerstvo namletej kávy vieme ovplyvniť chuť aj spôsobom jej namletia. Slúži nám na to mlynček na mletie kávy, ktorého kamene posúvame menej (jemné mletie) alebo viac (hrubé mletie) od seba.

 

Spôsoby, ako namlieť kávu

Všeobecne rozoznávame 5 spôsobov namletia kávy, podľa druhu kávového nápoja, ktorý z nej chceme vyrobiť:

  1. veľmi jemné mletie – ideálne na prípravu tureckej kávy, káva sa melie dlhšiu dobu, konzistencia pripomína hladkú múku, po vysypaní z mlynčeka sa tvoria malé hrudky
  2. jemné mletie – ideálne na prípravu espresssa, káva vyzerá ako polohrubá alebo hrubá múka
  3. stredne hrubé mletie – ideálne na prípravu mokka kávy, káva pripomína hrubú múku
  4. hrubé mletie – ideálne mletie, ak chcete pripraviť filtrovanú kávu, namletá káva vyzerá ako krupica, má zreteľné kryštáliky, ktoré sa od seba oddeľujú
  5. veľmi hrubé mletie – ideálne mletie na prípravu kávy vo french presse, pri tomto mletí má káva na pohľad tmavšiu farbu a vyzerá ako kryštálový cukor.

 

Ako fungujú mlynčeky na mletie kávy

Ideálne je nechať si kávu namlieť priamo pri predaji v predajni, pokiaľ doma nemáte mlynček na mletie kávy. Dopredu totiž viete akú kávu budete pripravovať, a tak viete korigovať jej namletie. Namletú kávu spotrebujte čo najskôr, svoju charakteristickú chuť a arómu stráca už po niekoľkých hodinách.

Dnes už nie je problém zakúpiť si vlastný mlynček na kávu do vašej domácnosti. Chce to iba istú dávku zručnosti a s mlynčekom sa zžijete veľmi rýchlo. Postačovať vám bude malý elektrický mlynček, ktorým si nameliete iba toľko kávy, koľko práve potrebujete. Mlynčeky je najlepšie kupovať u overených predajcov, nikdy nie v bežných obchodoch, či supermarketoch. Predísť môžete spáleniu alebo aj rozdrveniu kávy.

Mlynčeky na mletie kávy pozostávajú zo:

  • zásobníka/nádržky,
  • kameňov na mletie,
  • dávkovača.

Nádržka je vlastne zásobníkom kávových zŕn. Najčastejšie býva z priehľadného plastového materiálu (zásobníky starých mlynčekov sa vyrábali zo skla alebo kovu). Správne majú byť naplnené len takým množstvom kávy, ktorú práve potrebujete spotrebovať. Najčastejšia chyba, ktorá sa však objavuje aj v kaviarňach je naplnenie zásobníka až po jeho vrch. Káva hneď po otvorení pracuje a stráca všetky svoje vlastnosti (chuť, arómu, štruktúru). Zásobník je potrebné pravidelne každý deň čistiť, pretože káva obsahuje určité percento olejov a tukov, ktoré sa uvoľňujú a zachytávajú na zásobníku. Je to voľným okom viditeľné, a tento fakt negatívne ovplyvňuje chuť kávy. Dokonca môže konzumentovi spôsobovať žalúdočné problémy.

Kamene na mletie kávy považujeme za najdôležitejšiu čas celého mlynčeka. Sú vyrobené z kovu, obsahujú malé zúbky, ktoré sa otáčajú a vo vysokej rýchlosti dokážu rozomlieť kávové zrno na požadovanú veľkosť. Kamene majú časom tendenciu sa opotrebovať, preto sa o ne treba dôkladne starať a pravidelne ich čistiť. Tieto kamene vieme nastavovať (bližšie k sebe, ďalej od seba) v závislosti od toho aké hrubé namletie kávy potrebujeme. Dokážu namlieť cca 300 – 400 kg kávy.

Dávkovač v mlynčeku zachytáva namletú kávu, ktorá vypadáva z kameňov. Existujú aj mlynčeky, ktoré dávkovač neobsahujú, tzv. grind on demnad. To sú zväčša tie, ktoré sa vyskytujú v domácnostiach. Kaviarne používajú tie s dávkovačom. Dávku namletej kávy dostaneme z dávkovača cez špeciálny závit s klapkou, ktorú keď zatiahnete, vysype sa vám požadovaná jedna dávka na prípravu kávy. Podobne ako pri zásobníku/nádržke na kávu a kameňoch, tak aj dávkovač musíme pravidelne čistiť.

 


Skvelú zrnkovú kávu svetových chutí nájdete v našom e-shope.