CategoriesFakty o káve

Arabica, Robusta, Liberica či Excelsa?

Káva Arabica

Ak ste vášnivým konzumentom kávy, určite sa pýtate, koľko druhov kávy existuje a čo ich robí jedinečnými. My vám to prezradíme. Existujú 4 rôzne druhy kávových zŕn. Arabica, Robusta, Liberica a Excelsa. Na prvé dve, tie najznámejšie a u nás najobľúbenejšie, ste už určite narazili. Prečítajte si aj o ďalších dvoch, aby ste sa dozvedeli všetko o týchto chutných kávach.

Arabica (Coffea arabica)

Arabica je zďaleka najobľúbenejším druhom kávy, ktorá na svete tvorí až 60%. Tieto chutné bôby pochádzajú z Etiópskej vysočiny a sú prvými kávovými zrnami, ktoré boli kedy skonzumované. Ich názov pochádza z popularity, ktorú si užili najmä v Arábii v 7. storočí. Nevýhoda Arabicy spočíva v tom, že sa ťažšie pestuje. Z toho dôvodu sú jej zrná drahšie. Všetky rastú medzi trópmi, v 50 krajinách po celom svete. Pri svojom raste potrebujú vodu a nadmorskú výšku aspoň 600 m.n.m.

Aká je jej chuť?

Väčšina značiek propaguje, že používa 100% Arabicu. Prečo? Kávové zrná Arabica sa považujú za najkvalitnejšiu odrodu. Sú známe svojou čistou, komplexnou chuťou a výrazným nedostatkom horkosti. V závislosti od oblasti, kde sa pestuje, ponúka Arabica rôzne tóny chute. Je široko dostupná.

Robusta (Coffea caniphora)

Druhým najobľúbenejším druhom kávových zŕn je Robusta. Táto fazuľa pochádza zo subsaharskej Afriky a pestuje sa predovšetkým v Afrike a Indonézii. Obzvlášť obľúbená je vo Vietname. Je to lacnejšia odroda, vďaka čomu je častou voľbou zákazníkov. Robusta je väčšia ako ostatné druhy. Odoláva parazitom a rastie v nižších nadmorských výškach.

Aká je jej chuť?

Mnoho ľudí si myslí, že Robusta je tvrdšia a horkejšia. Často má silnú vôňu a obsahuje výrazne viac kofeínu ako Arabica. Veľakrát je jej chuť zemitá a korenená, bez náznaku horkosti. Robustu môžete ľahko nájsť u predajcov, nakoľko je naozaj bežnou súčasťou kávového priemyslu. Navyše, instatná káva je zvyčajne 100% Robusta.

Liberica (Coffea liberica)

Liberica je pôvodom zo strednej a západnej Afriky. Konkrétne z Libérie, odkiaľ pochádza aj jej názov. Tento otužilý druh kávy je často miešaný s inými odrodami. Liberica si získala svoju pozornosť najmä u výrobcov v juhovýchodnej Ázii, po tom, čo choroba zničila väčšinu plodín Arabicy v regióne. Rastlina Liberica má nepravidelný tvar a veľkosťou či celkovým vzhľadom sa približuje k Robuste. Rastie v horúcom a vlhkom podnebí a darí sa jej v nízkych nadmorských výškach. Vyrába sa najmä v Indonézii, Malajzii a na Filipínach. Práve v Malajzii predstavuje až 95% všetkých káv. Na severoamerických a európskych trhoch ju však bežne nenájdeme.

Aká je jej chuť?

Liberica je povestná najmä svojou divokou nekonzistentnosťou. Tí, ktorí ochutnali túto vzácnu odrodu, ju buď milujú alebo nenávidia. Niektorí milujú jej nezvyčajnú, orechovú, drevitú príchuť. Iní jej chuť prirovnávajú k spáleným odpadkom. Libérijskú kávu môžete kúpiť na Filipínach a podáva sa s čiernym cukrom.

Excelsa (Coffea excelsa)

Posledných hlavným druhom kávových zŕn je Excelsa. Hoci bola dlho považovaná za samostatný druh kávy, vedci ju nedávno priradili k už spomínanej Liberice. Excelsa rastie takmer na celom území juhovýchodnej Ázie v stredných nadmorských výškach a tvarom sa podobá na Libericu.

Aká je jej chuť?

Z hľadiska chuti je Excelsa celkom jedinečná. Je kombináciu ovocných príchutí a jej vôňa je slabšia ako pri ostatných druhoch. Avšak naďalej si zachováva neobvyklú hĺbku chutí.  Keďže nie je tak bežná ako Arabica či Robusta ťažko ju nájdeme mimo Ázie.

Ktorý druh je pre vás ten pravý?

Ak chcete najlepšiu možnú chuť kávy a nevadí vám trochu si priplatiť, určite siahnite po 100% Arabice. Ak preferujete viac kofeínu, chcete trochu ušetriť a nevadí vám horkosť, zvoľte Robustu. Ak chcete vyskúšať niečo nové a nevadí vám dlhé hľadanie, vyskúšajte kávy Liberica či Excelsa.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, káva je vždy správnou voľbou.