CategoriesPríprava kávy

22 typov kávových nápojov

Viete, ako si pripraviť obyčajnú šálku kávy, no čo taký vietnamský Cha Phe Sua Da? A viete, aký je rozdiel medzi kávou macchiato a cappuccinom? Existuje pomerne dosť druhov kávových nápojov, takže nie je žiadnym prekvapením, že je ťažké udržať si prehľad, ktorá káva je aká. Možnosti sú takmer nekonečné, ale nezabudnite, že pri rôznych kávových nápojoch ide v podstate o rôzne kombinácie kávy, mlieka a cukru.

Či už sa chcete vyznať v nápojom lístku v kaviarni alebo si nový kávový nápoj doma, sme tu pre vás, aby sme vám pomohli. Pozrite sa na náš zoznam 22 najrôznejších druhov kávových nápojov. Pre presnosť uvádzame aj ich originálne názvy.

Základné kávové nápoje

1.Black coffee (Čierna káva) – Jedná sa o najjednoduchší kávový nápoj, aký môžete urobiť, pretože vychádza priamo z vášho kávovaru. Je to obyčajná káva bez pridania akýchkoľvek iných prísad.

2.Black coffee with cream (Čierna káva so smotanou) – Ak chcete pripraviť čiernu krémovú kávu, jednoducho do nej pridajte mlieko, smotanu alebo oboje skombinujte. Tým zjemníte chute a taktiež akúkoľvek horkosť z kávových zŕn.

3.Black coffee with cream and sugar (Čierna káva so smotanou a cukrom) – Do svojej čiernej kávy pridajte mlieko, smotanu alebo ich kombináciu a nezabudnite na cukor. Pre mnohých je to najčastejší spôsob pitia kávy. Po zmiešaní mlieka a cukru je konzumácia kávy jednoduchšia a jemnejšia, ľahšia.

4.Cold brew – Nízka kyslosť a sladká, studená káva sa pripravujú pridaním hrubo mletej fazule do studenej vody a ponechaním zmesi niekoľko hodín variť.

5.Iced coffee (Ľadová káva) – Na rozdiel od studenej kávy je ľadová káva chladená horúca káva. Svoju čerstvo uvarenú čiernu kávu schladíte, pridáte ľad s kvapkou smotany alebo cukru a vaša ľadová káva je na svete.

6.Turkish coffee (Turecká káva) – Turecká káva sa vyrába opakovaným varením veľmi jemne mletej kávy s cukrom. Tento proces vytvára napenený, ľahko tvarovaný nápoj.

7.Nitrous coffee – Nitrous coffee je pomerne nedávny vynález. Táto káva sa zvyčajne nalieva do pohára či šálky rovnakým spôsobom ako pivo (rovno z kohútika) a za studena sa k nej pridáva dusík. Vďaka tomu je ľahká, sladká so sýtením oxidom uhličitým.

Základné espresso nápoje

8.Single or double espresso (Jedno alebo dvojité espresso) – Základom všetkých nápojov espresso je zmes z espressa, ktorá sa vyrába tlačením horúcej vody pod tlakom cez jemne mletú, pevne stlačenú kávu.

9.Cappuccino – Typickým cappuccinom je jedna tretina espressa, jedna tretina horúceho mlieka a jedna tretina mliečnej peny. V kaviarňach si taktiež viete objednať aj suché cappuccino, v ktorom je menšie množstvo mlieka.

10.Caffé Latte – V kaviarňach veľmi obľúbený typ kávy, často skrátený iba ako latte, sa pripravuje z jednej tretiny espressa a dvoch tretín horúceho mlieka. Spravidla býva pokryté penou a môže byť posypané škoricou, kakaovým práškom alebo hnedým cukrom.

11.Mocha – Moka je latte, ktoré je sladené čokoládovým sirupom alebo kakaovým práškom. Môžete tiež skúsiť pridať ďalšie sirupy, ako napríklad karamelový či s chuťou mäty piepornej.

12.Espresso Macchiato – „Macchiato“ znamená v taliančine „škvrna“. Práve tá vzniká pri vírení napeneného mlieka, keď padá do espressa.

13.Latte Macchiato – Druhá verzia macchiato je bežnejšia v Spojených štátoch, najmä v kaviarňach, ako je Starbucks. Aby ste si ho pripravili, skombinujte tretinu až pol šálky napareného mlieka s jedným alebo dvojitým šotom espressa.

14.Americano – Káva Americano je aproximácia čiernej kávy vyrobenej pomocou espressa. Ak chcete urobiť Americano, pridajte horúcu vodu do jedného alebo dvojitého šotu espressa. Výsledkom je šálka kávy s podobnou silou a obsahom kofeínu ako šálka klasickej čiernej kávy, hoci bude mať inú chuť.

Espresso a kávové nápoje

15.Red eye (Červené oko) – Dobrá voľba, ak sa snažíte zostať hore celú noc alebo vstávať skoro. Red eye je šálkou horúcej čiernej kávy zakončenej šotom espressa.

16.Black eye (Čierne oko) – Čierne oko je ešte silnejšou možnosťou. Aby ste si ho pripravili, uvarte šálku horúcej čiernej kávy a pridajte dvojitý šot z espressa.

17.Dripped eye (Kvapkané oko) – Dripped eye je najsilnejšie z troch, ktoré pozostáva zo šálky čiernej kávy s tromi pridanými šotmi espressa.

18.Lazy eye (Lenivé oko) – Lazy eye je založené naopak na nízkom obsahu kofeínu. Pri príprave stačí pridať šot alebo dva espressa do šálky kávy bez kofeínu.

Ostatné kávové nápoje

19.Irish coffee (Írska káva) – klasický dezertový nápoj vyrobený zmiešaním horúcej čiernej kávy s írskou whisky a írskym krémom Baileys. Pre viac dekadentný nápoj môžete kávu doplniť šľahačkou a pridať ochutené sirupy.

20.Affogato – Affogato nie je celkom nápojom, je to skôr ľahko pripraviteľný dezert. Nalejte šálku espressa na zmrzlinu a dostanete túto krémovú, kofeínovú pochúťku.

21.Cha Phe Sua Da – Ide o vietnamskú verziu krémovej ľadovej kávy. Tento nápoj sa vyrába z tmavej francúzskej kávy a sladeného kondenzovaného mlieka. Aby ste to dosiahli, pridajte do pohára dve alebo tri polievkové lyžice sladeného kondenzovaného mlieka a potom použite French press (phin). Káva a mlieko sa zmiešajú a zmes sa naleje na ľad.

22.Green coffee – Zelená káva – vyrobená zo zelených, nepražených kávových zŕn, zelená káva je bylinný nápoj podobný čaju s nízkou hladinou kofeínu. Aby ste to dosiahli, varte zelené kávové zrná vo vode.

Zhrnutie

Previedli sme vás 22 druhmi kávových nápojov, vďaka čomu viete rozdiel napríklad medzi Lazy eye a Red eye. S istotou si viete pripraviť alebo objednať všetko od klasickej čiernej kávy až po Latte macchiato. Už je len čas vybrať sa na kávu a užiť si ju plnými dúškami.