CategoriesBlog

Tipy pre pravé kávové dovolenkové destinácie

Premýšľali ste nad šálkou kávy niekedy, odkiaľ sa vzali tie kúzelné kávové zrná, ktoré vám dodávajú energiu do ďalšieho dňa? Objavy v Zámorí a kolonizácie počiatkom novoveku rozšírili pestovanie kávovníka z Afriky do krajín východnej Ázie a do Strednej a Južnej Ameriky. Káva sa tak postupne stala významnou svetovou komoditou, ale aj každodenným rituálom nejedného z nás. Vyberme sa spoločne do krajín, ktoré sú známe ako tie kávové.

Indonézia

Indonézia je s kávou veľmi úzko spätá, najmä kvôli exkluzívnej cibetkovej káve. Najluxusnejšia zo všetkých káv vzniká vďaka mlsnému jazýčku ovíjača škvrnitého. Malá mačkovitá šelmička pojedá plody kávovníka, ktoré v jej tráviacom trakte strácajú typickú horkosť a získavajú cenenú jemnosť. Dedinčania pozbierajú kôpky trusu, ktoré vyčistia a ďalej spracovávajú. Vzniká tak najdrahší druh kávy na svete: Kopi Luwak. V indonézskej metropole Jakarte sa ju môžete vychutnať v niektorej z mnohých štýlových kaviarní.

Brazília

Brazília je najväčším svetovým producentom kávy. Pestuje sa tu prvotriedna káva Arabica a Robusta. Za ochutnanie a spoznanie kávovej kultúry rozhodne stojí cafezinho zo Sao Paula alebo Rio de Janeiro. Lahodná káva vás v Brazílii čaká doslova na každom kroku. Kávovníky rastú na divoko aj v pralesoch Amazónie.

Etiópia

Práve juhoafrická Etiópia je kolískou kávy. So zrnami pôvodných divoko rastúcich kávovníkov obchodovali bohatí kupci z Arabského polostrova už v 6. storočí. Káva Arabica sa pestuje vo výškach okolo 1000 m.n.m. Najväčšie množstvo sýto zelených plantáží je najmä na juhozápade krajiny.

Kolumbia

Vyhláseným turistickým cieľom juhoamerickej Kolumbie sú kávové plantáže v oblasti Eje Cafetero. V nadmorskej výške 1900 m.n.m nájdete malebné mestečko Salento, kde vám majitelia kávových fariem ochotne odhalia cestu kávového zrna od vysadenia zelenej rastliny až po jej zjavenie na dne vašej šálky.

Vietnam

Káva sa vo Vietname pestuje už od dôb Francúzskej kolonizácie v 19. storočí. Domáci ju pijú veľmi silnú so štedrou dávkou cukru. Pripravuje sa podľa tradičných metód prekvapkávaním cez Phin filter do pohára, v ktorom je predpripravené kondenzované mlieko. Srdečného prijatia sa dočkáte na kávových plantážach v provincii Dak Lak. Veľa starších Vietnamcov tam hovorí po česky. Vietnam, ako druhý najväčší producent kávy na svete, je preto skvelým cieľom pre milovníkov kávy či nevšednej gastronómie.