CategoriesBlog

Skladujete kávu v chladničke? Nerobte to.

Káva

Môže sa to zdať ako kontroverzná otázka, no vyvrátime mýtus. Niektorí z vás nám možno neuveria. No my veríme, že tento článok dlžíme nielen sebe, ale aj vám či vašej chladničke. Všetko sa to začalo nedávno…

Keď sa opýtate vašich blízkych, priateľov či rodiny, kde majú odloženú svoju kávu, keď si ju prinesú z obchodu domov, dostanete určite niekoľko zaujímavých odpovedí, medzi ktorými sa objaví aj chladnička. Ide o to, že káva má vo všeobecnosti trochu milostný, ale zároveň nenávistný vzťah k vlhkosti – káva vlhkosť priťahuje, no vlhkosť je pre kávu veľmi zlá. Problémom nie je fakt, že je vo vašej chladničke vlhkosť. Problémom je zmena teploty, keď kávu vykladáme a vkladáme späť do chladničky, čo vedie k hromadeniu kondenzácie. Ako sme napísali, káva vlhkosť nenávidí pretože môže znížiť jej chuť.

Tak prečo niektorí dávajú kávu do chladničky? Popravde, netušíme. Je trochu logické si myslieť, že sú chladničky navrhnuté tak, aby udržiavali potraviny v nej čerstvé. Možno práve preto si mnohí myslia, že je chladnička tým najlepším miestom na uskladnenie vašej kávy.

Ako sa správne starať o vašu kávu?

Pokiaľ ide o skladovanie kávy, je potrebné ju chrániť predovšetkým pred zbytočne silným vzduchom, vlhkosťou, teplom a svetlom. Najlepšie presne v tomto poradí. Všetky tieto faktory nasávajú čerstvo praženú príchuť vašej drahocennej kávy. My rozhodne odporúčame uchovávať vašu kávu v originálnom obale, v ktorom ju kúpite. Práve obaly sú prispôsobené špeciálne na to, aby v nich káva vydržala čo najdlhšie čerstvá, s výraznou vôňou a čo najmenej sa znížila jej kvalitná chuť.

Ak ju ale chcete veľmi vyložiť, chute dobre uchováte aj vo vzduchotesnej nádobe na chladnom tmavom mieste. Malým tipom od nás je vybrať si skriňu ďaleko od horúcich pecí či kanvíc, vďaka čomu bude vaša káva stále čerstvá.