CategoriesBlog Fakty o káve Pestovanie kávy Praženie kávy

Ako prebieha pestovanie, zber a spracovanie kávy

Výroba kávy - pestovanie, zber a praženie kávy

V tomto článku vás oboznámime s celým postupom výroby kávy, od jej pestovania, cez zber, spracovanie až po praženie kávy. Zoznámte sa s procesom výroby kávy až do bodu, kedy si lahodný dúšok vychutnáte v šálke.

 

Pestovanie kávy

Celý proces začína ako inak – pestovaním kávy. Celkovo kávu pestuje asi 50 krajín z celého sveta a medzi najväčších producentov patrí napríklad Brazília, Kolumbia, Vietnam, Indonézia či Etiópia. Práve Etiópia je krajinou, z ktorej káva pochádza a podľa ktorej nesie svoje meno. Bola totiž objavená domorodcami z oblasti Kaffa, ktorí ju žuvali pre jej povzbudzujúce účinky.

Existuje niekoľko druhov kávovníkov, no pre pestovateľské využitie sú dôležité najmä Arabica a Robusta.

  • Pestovanie Arabica kávy – tvorí až 70% celkovej svetovej produkcie kávy, obsahuje menej kofeínu a vyznačuje sa ovocnými tónmi.
  • Pestovanie Robusta kávy– je bohatšia na kofeín a prevládajú v nej jemne horké chute čokolády a kakaa.

 

Zber kávy

Zber prvej úrody kávovníkov nastáva po štyroch až piatich rokoch. V subtropických oblastiach, kde sa striedajú obdobia dažďov a sucha sa káva zbiera raz ročne. V tropických podmienkach s dostatočnou vlhkosťou sa káve darí dozrieť až dvakrát do roka.

Zber kávy môže byť buď selektívny alebo pásový. Pri selektívnom zbere sa z kríkov kávovníkov oberajú len dozreté červené bobule. Pásový zber kávy sa však na plantážach využíva častejšie a bobule sú obraté naraz v dlhých pásoch.

 

Spracovanie kávy

Ďalším krokom v procese je spracovanie kávy. Kávové zrno sa nachádza v kávovej bobuli, preto je potrebné odstrániť vonkajší obal a vnútornú dužinu. Existujú dva spôsoby spracovania kávových bobúľ – suché a mokré.

  • Pri suchom spracovaní sa bobule nechajú prirodzene opáliť na slnku a potom sa jednoducho ošúpu. Ide o starší spôsob, ktorý je pomalší a tým pádom aj nákladnejší. Takto spracovaná káva sa však odmení sladkými tónmi čokolády, orieškov či medu.
  • Pri mokrom spracovaní bobule plávajú vo vodných nádržiach, pričom sa oddelia nepoužiteľné a zhnité plody. Zdravé plody sa nechajú fermentovať a následne sa vysušia. Výsledná chuť kávových zŕn je kyslejšia a možno v nej rozoznať ovocné tóny.

Nasleduje čistenie, triedenie a ohodnotenie kávy. Kávové zrná sú zbavené posledných zvyškov dužiny a roztriedené podľa veľkosti a farby. Výsledným produktom je zelená káva, ktorá putuje do pražiarní.

 

Praženie kávy

Počas praženia nastávajú v kávových zrnkách chemické reakcie, vďaka ktorým sa zelené zrná zázračne menia na mastné, voňavé a chutné pražené zrnká pripravené na balenie.

Proces praženia je umeleckým dielom každého pražiara. Práve praženie má totiž vplyv na výslednú chuť a jedinečnosť kávy. V našej pražiarni kávy Simple Coffee v Bratislave pražíme kávu tradičným spôsobom v bubnovom pražiacom stroji.

Samotnému praženiu ešte predchádza naše ručné triedenie kávových zŕn, aby sme zaručili maximálnu kvalitu každej šálky kávy. Kávu z celého sveta pre vás čerstvo pražíme každý deň, pretože čerstvo upražená voňavá káva je tým najlepším gurmánskym zážitkom. S balenou kávou zakúpenou v obchodoch, ktorá prešla dlhým reťazcom dodávateľov sa to nedá porovnať.

 


Skvelú kávu z našej pražiarne nájdete v našom e-shope.