CategoriesBlog Pestovanie kávy

10 najväčších producentov kávy na svete

Najväčší svetoví producenti kávy

Káva je nápoj, ktorý je rozšírený po všetkých kútoch sveta. Pije sa na Sibíri, vychutnajú si ju na rovníku, chýbať nemôže samozrejme v Latinskej Amerike. Z ktorých krajín však pochádza väčšina kávy na svete? Pozreli sme sa na desať najväčších svetových producentov kávy.

 

Obsah:

 

1. Brazília

Asi vás neprekvapí informácia, že väčšinu rokov je na poprednej priečke vo výrobe kávy táto krajina z Južnej Ameriky. Pre ňu bol rekordným napríklad rok 2015, kedy vyprodukovala približne 50 miliónov vriec kávy. Práve v súčasnosti „Kanárici“ vyprodukujú najviac brazílskej kávy za posledných sto rokov. Dopraje im to skvelá klíma a vhodná pôda. To platí najmä o Minas Gerais, Paraná a Sao Paule.

2. Vietnam

Táto informácia vás asi trochu prekvapí, no je naozaj pravdivá. Aj Vietnam patri k veľmi dôležitým producentom kávy. Nedá sa to síce porovnať s Brazíliou, no viac ako 30 miliónov vriec ročne je tiež významný počet aj z hľadiska celosvetového trhu. Dokonca sa Vietnam pravidelne v tejto štatistike objavuje na druhom mieste! Je otázne, či by ste si ju vychutnali priamo v tejto východnej ázijskej krajine. Pije sa tu totiž podľa tradícii s osladeným kondenzovaným mliekom…

3. Kolumbia

Ani v tejto krajine Latinskej Ameriky nie je káva pôvodným nápojom. Do tejto oblasti ju priniesli španielsky misionári. Práve ich Arabica zasadená v údoliach Ánd patrí medzi najpopulárnejšie odrody sveta. Má totiž charakteristickú chuť, ktorá sa nedá len tak ľahko  napodobniť. Pre miestnu ekonomiku ide o doslova existenčnú komoditu. Kolumbijská káva totiž zaberá 22 percent poľnohospodárskej produkcie. Preto je pre Kolumbiu možné zarábať na jej vývoze. Záujem o ňu je vo všetkých kútoch sveta, preto ju vyexpeduje ročne v množstve približne 15 miliónov vriec.

4. Indonézia

V Indonézii sa najviac darí káve Robusta. Ročne sa vyvezie z krajiny 7 miliónov vriec. Kávu doniesli na tieto ostrovy holandskí kolonizátori. Veľký boom nastal hlavne po druhej polovici minulého storočia. Momentálne sa pestuje na približne 1,2 miliónoch hektárov.

5. Etiópia

A máme tu prapôvodnú domovinu kávy. Práve Etiópii prischlo toto pomenovanie. Podľa doterajších výskumov sa na miestnych pláňach objavili v trinástom storočí prvé plantáže. Miestni ľudia ju ale nepili len pre jej povzbudzujúce účinky či chuť, veľmi rýchlo objavili aj mnohé liečivé účinky.

Za priekopníka a prvého skutočného šíriteľa dobrého mena kávy sa považuje miestny šejk Omar. Iné výskumy však hovoria o prvom lokálnom pestovaní kávovníka už pred 1100 rokmi. Momentálne je etiópska káva dôležitým artiklom tejto krajiny s nie veľmi dobre fungujúcou ekonomikou. Jej produkcia v množstve viac ako šesť miliónov vriec ročne totiž zaistí prácu 15 miliónom ľudí. Pestuje sa tu najmä Arabica s lokálnymi názvami ako Yirgacheffe, Limu, Harar či Sidamo.

6. India

Aj keď je miestnym národným nápojom čaj, obrovská rozloha a počet obyvateľov v spojení s klímou spravili z Indie aj jedného z najdôležitejších výrobcov kávy. Ročne sa jej tu vyprodukuje okolo 5 miliónov vriec. Nie je však tak obľúbená ako spomínaný čaj, preto sa jej drvivá väčšina vyváža. Pestuje sa takmer vždy na svahoch v južnej časti krajiny. Plantáže sa vyskytujú hlavne blízko škorice či kardamomu, čo jej dáva zaujímavú arómu a chuť.

7. Honduras

Toto je ďalší prípad, kedy je ekonomika krajiny závislá na produkcii kávy. Ročne jej totiž aj na malú rozlohu vyrobí takmer päť miliónov vriec. Ide o životne dôležitý segment, keďže zamestnáva väčšinu miestneho obyvateľstva. Možno sa vám zdá umiestnenie tejto krajiny v našom rebríčku nesprávne. To môže byť hlavne tým, že nepoznáte nejaké jej známejšie odrody či značky. Používa sa totiž
v zmesiach zŕn.

8. Mexiko

Mexiko, to nie je len tequilla, tacos či problémy s drogami. Táto stredoamerická krajina totiž vyprodukuje ročne približne päť miliónov vriec kávy. Ale je faktom, že miestni obyvatelia jej až tak neholdujú, často sa s ňou nestretneme ani v našich končinách. Najväčšej popularite sa mexická káva teší v Spojených  štátoch amerických, ktoré sú jej najväčším odberateľom. V Mexiku nemá káva ani nejako extra dlhé historické korene, keďže tu bola dovezená a prvýkrát nasadená až v osemnástom storočí.

9. Uganda

Pre túto africkú krajinu je tiež káva veľmi dôležitá. Bez nej by totiž prišla o prácu viac ako polovica miestneho obyvateľstva. Ročne sa tu vypestujú na 191 700 hektároch štyri milióny vriec Robusty. 33 tisíc hektárov pripadá pre Arabicu.

10. Guatemala

Túto krajinu by sme aj my čakali o čosi vyššie. Treba však zohľadniť aj jej rozlohu. Miestna káva patrí totiž medzi najpopulárnejšie na svete. Môže za to najmä kombinácia nadmorskej výšky, podnebia a úrodnej pôdy. Keď k tomu prirátame aj všade prítomný sopečný popol (v krajine sa nachádza 33 sopiek), dostaneme z toho 3,2 miliónov vriec kávy ročne.

 


Kvalitnú kávu svetových chutí nájdete v našom e-shope.