CategoriesBlog

Najlepšie slovenské pražiarne, ktoré si držia svetovú kvalitu

Najlepšie pražiarne kávy na Slovensku

Nie každý je milovníkom klasických značiek, ktoré sa pravidelne opakujú v ponukách väčšiny kaviarní či ich máte možnosť kúpiť v takmer každom obchode. Stále existuje množstvo kávičkárov aj na Slovensku, ktorí hľadajú niečo výnimočné.

 

Že to v tomto smere nájdu aj u nás, o tom nevie každý z nich. My vám dnes ukážeme, že aj na Slovensku nájdete množstvo vysoko kvalitných pražiarní, ktorých produkty (či návšteva) stoja za to.

 

Zlaté zrnko

Za touto kávou nájdeme dvoch veľkých nadšencov voňavého nápoja, ktorí neváhali vycestovať za tajomstvami jej chute či arómy do Talianska. Od roku 2015 tak môžeme aj na Slovensku vďaka Zlatému zrnku vychutnávať taliansku kávu – všetky kávy z tejto pražiarne sú pôvodom z Talianska.

Kávové zmesy, ktoré tu máte na výber, sa miešajú zo šiestich až deviatich káv tak, aby sa v akomkoľvek období roka dosiahla rovnako kvalitná chuť. V roku 2018 išlo o prvú slovenskú pražiareň, ktorá získala dve hviezdy v rámci Great Taste Award v Londýne (káva s pôvodom z Etiópie). V rovnakom roku získali jednu hviezdu s obľúbenou kávou Emília a Rómeo.

 

Simple Coffee

V zozname nesmie chýbať ani naša pražiareň kávy v Bratislave, ktorá praží svetovú kávu jedinečnej chuti i vlastné pražiarenské špeciality od roku 2018. Káva je vyberaná najmä z menších plantáží v latinskej Amerike a Afrike. Využívame vlastné postupy praženia, vďaka ktorým zákazníci oceňujú chuť a vôňu našich káv.

Výber káv a ich praženie je prispôsobené k tomu, aby kávy vyhovovali chuťovému profilu akéhokoľvek náročného kávičkára. Obľúbená je najmä Brazílska káva s jemnou čokoládovou chuťou či sladko oriešková Kostarická káva pestovaná vo vulkanickej pôde a obohatená o sopečný popol. Ak máte radi kávu s jemnými náznakmi citrusov a ruže, pochutí vám Etiópska káva. No a chuť vanilky a orieškov oceníte v káve z Peru.

 

Illimité Coffee Roasters

Jedna zo značiek, ktorá postupne vďaka svojej kvalite prerástla aj Slovensko a teší sa uznaniu medzi baristami či náročnými konzumentmi aj v zahraničí. V tomto prípade sa nepotešíte z posedenia v ich kaviarni, no produkty si môžete zakúpiť priamo v pražiarni a samozrejme v rôznych špecializovaných obchodoch (a vychytených kaviarňach).

Čo sa týka filozofie, tá je postavená na precíznej práci s kávovými zrnami počas celého procesu výroby konečného produktu, transparentnosť a úprimnosť. Jedná sa o čerstvo upravenú speciality coffee zo single origin zdrojov a jeden blend s pomenovaním 1986. Podľa odborníkov cítiť popri autentickosti danej odrody aj vlastný podpis pražiča, čo by malo byť známkou každého balenia profesionálov. Vo svete ide totiž o rovnako dôležitý znak akým je pôvod kávy.

V Illimité Coffee Roasters dbajú aj na ekológiu. Vo svete kávy je teraz veľkou módou dbať o životné prostredie, preto potešia aj eco friendly obaly.

 

Concept Coffee Roasters

Táto mimoriadne vkusná pražiareň spolu s kaviarňou vznikli v roku 2015 v Piešťanoch a na trhu začali pôsobiť v roku 2016. Concept založila manželská dvojica Peter a Zuzana Dvorskí, ktorí sa inšpirovali v Amsterdame.

Peter má na starosti praženie ich skvelej kávy, ktorej ponuka sa mení každé cca tri mesiace. Zuzana prispieva k pravidelnej spokojnosti zákazníkov pečením skvelých koláčov. V Concept Coffee Roasters je v ponuke len jednodruhová káva z jedného kávového regiónu (single origin), ktorú prispôsobujú aktuálnej ponuke. Ide o zrnkovú kávu na filter a espresso, ktorá sa dostala aj za hranice mesta a teší sa veľkej obľube po celom Slovensku.

 

Ebenica Coffee

Mimoriadne špeciálna káva, čo potvrdilo aj ocenenie v rámci prestížneho hodnotenia kávy CoffeeReview v roku 2013 až 90 bodmi! To ju zaradilo medzi 10 espresoo káv Európy a získala skalp aj známych talianskych značiek.

Ebenica Coffee bola založená Marekom Fajčíkom v roku 2009. O čosi neskôr vznikla aj jeho pražiareň v Modre, kde pracuje s nespracovanými zelenými kávovými zrnami z Afriky, Latinskej Ameriky aj Ázie. Tu môžete navštíviť aj podnikovú predajňu s možnosťou nakuknúť do zákulisia procesu výroby (odborný výklad počas dvojhodinovej prehliadku) či ochutnávky.

 

Bean Up

Tentokrát navštívime centrum Nitry a Štefana Vargočka. Ten tu totiž pre všetkých kávičkárov otvoril veľmi útulnú, maličkú no kvalitnú pražiareň. Jeho káva vzniká len v 0,5 kg pražičke, do ktorej vyberá kávu priamo z majstrov farmárov z Kostariky či Panamy. S nimi si vybudoval veľmi pevné a vrúcne vzťahy, preto tu nenarazíte na žiadne nekvalitné kúsky. Aj vďaka odolaniu sústrediť sa na kvantitu sa môžete tešiť z mimoriadnej chute a hlavne čerstvosti. Preto vám môžeme návštevu Bean up na Štefánikovej ulici či v kaviarni Rosetta len a len odporučiť.

 

9 Grams Coffee

Kvalitnú pražiareň kávy nájdeme aj na severe Slovenska v krajskom meste Žilina. 9 Grams Coffee prevádzkuje spoločnosť Coffee Touch a ide o najrozšírenejšie na Slovensku, čo ju dostalo do domácností aj menej fundovaných kávičkárov.

Pri návšteve pražiarne si ich kávu samozrejme môžete aj zakúpiť, no lákadlom je najmä možnosť zistiť na vlastné oči celý proces jej výroby. Jej veľkosť a meno na Slovensku jej dovoľuje zásobovať množstvo kvalitných kaviarní, no spoločnosť prevádzkuje aj vlastné. Spomenúť môžeme napríklad Food Station V Trenčíne či Five Points v Bratislave. Veľkou vecou bolo v roku 2014 aj otvorenie školiaceho baristického centra na správnu prípravu kávových nápojov.

 

Green Plantation

Túto pražiareň vedie veľmi fundovaná dvojica Valerián Hrala a Peter Ondrejka. Hrala sa môže pochváliť aj mimoriadne veľkými medzinárodnými skúsenosťami a uznaním, veď len máloktorému Slovákovi sa podarí pôsobiť v tak známom školiacom centre, akým je americké Boot Coffee.

Okrem toho sa snaží vo voľnom čase nadväzovať vzťahy s farmármi, ktorí rešpektujú ochranu prírody a dbajú na dobré pracovné podmienky ich zamestnancov. Tieto farmy samozrejme aj osobne navštevuje. V Green Plantation sa stretnete výhradne s „specialty grade“ výberovou kávou. Tá tvorí len približne 5-10 percent najlepšej svetovej produkcie. Zrná sú pražené až po doručení objednávky, čo jej dáva výnimočný punc čerstvosti. Každý balík ma presne popísaný pôvod a farmára.

 

Gorifee Roastery

V roku 2013 založila trojica Matej Hambalko, Amir Al Jabri a Erik Šimšík pražiareň Goriffee Roastery. Spúšťačom projektu bola návšteva Erika v Rwande, kde si vyhliadol miestnych kvalitných farmárov, od ktorých dodnes dovážajú kávové zrná. Nemusíte sa však báť malej ponuky, okrem kávy z tejto africkej krajiny tu máte k dispozícii „čierne zlato“ napríklad z Burundi, Brazílie či Etiópie.

V Bratislave z týchto zŕn pražia kávu každý týždeň, aby svoju konkurenciu predbehli v čerstvosti. Kvalitu zaručuje okrem umenia samotných pražiarov aj holandská pražička Giesen W15A. Kaviareň značky Gorifee Roastery nájdeš v hlavnom meste na Panenskej ulici.

 

Kavala

Výber najlepších slovenských pražiarní ukončujeme opäť v Bratislave, kde majú predsa len kávičkári vytvorené o čosi lepšie podmienky, ako v iných kútoch Slovenska. Ak očakávate kvalitne upraženú kávu, odporúčame vám aj návštevu stále ešte veľmi mladej pražiarne Borisa Nyersa Kavalu. Aj tu nájdete výhradne specialty coffee zo single origin zdrojov a už tradične menšiu ponuku no na úkor vyššej kvality a čerstvosti.

A čo vlastne znamená Kavala? Ide o spojenie slov káva a láska, čo vystihuje jej dôraz na tradíciu, maximálne profesionálny prístup ale aj využitie tých správnych moderných postupov. A na konci všetkého je výnimočne upražená káva, do ktorej sa určite zamilujete.

 


Jedinečnú kávu zo slovenskej pražiarne kávy kúpite v našom e-shope.