CategoriesÚčinky kávy

Závislosť na kofeíne a jeho účinky

Kofeín je horká biela látka, ktorá môžeme nájsť v 60 rastlinách vrátane kávových zŕn, čajových lístkov či kakaových strukov, z ktorých sa vyrába napríklad čokoláda. Považuje sa za potravinársku prísadu, ale aj za drogu. My vám prinášame článok, v ktorom vám povieme, aký je vplyv kofeínu na telo, kedy je ho príliš veľa a aké sú tipy, ako si na kofeín zvyknúť.

Najbežnejším zdrojom kofeínu je pre nás práve káva, čaj či čokoláda. Jeho množstvo v potravinách a nápojoch sa líši. Závisí od značky, od druhu kávových zŕn, spôsobu prípravy či dĺžky praženia. Najmä u mladých ľudí sú obľúbené energetické nápoje, kde sa kofeínová hodnota pohybuje od 60 mg do 250 mg. Okrem toho sa nachádza aj vo voľnopredajných stimulantoch, ktoré znižujú vyčerpanie, zvyšujú bdelosť a dodávajú energiu.

Aké účinky má kofeín na organizmus?

Kofeín prechádza do krvi zo žalúdka a tenkého čreva. Keď sa dostane do krvi, stimuluje centrálny nervový systém – nervy, mozog a miechu, čím zvyšuje bdelosť a zlepšuje sústredenie. Účinky kofeínu môžeme cítiť už po 15 minútach po jeho konzumácii. Jeho hladina v krvi vrcholí o hodinu neskôr a u väčšiny ľudí zostáva niekoľko hodín.

Ako sa kofeín používa v liekoch?          

Kofeín je bežnou súčasťou mnohých liekov na bolesť hlavy, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Vďaka účinkom kofeínu na centrálny nervový systém pomáha rýchlejšie konať a vstrebávať lieky proti bolesti účinnejšie. Na krabičkách liekov alebo v príbalových informáciách sa uvádza hodnota kofeínu, preto je dobré si ju prečítať, aby ste vedeli, o aký príjem ide. Okrem liekov môžeme kofeín nájsť aj v bylinných produktoch, ktoré ľudia používajú ako výživové doplnky, vrátane guarany, koka orecha či extraktu zo zeleného čaju.

Koľko kofeínu je príliš veľa?

Priemerný dospelý človek konzumuje cca 200 mg kofeínu denne. To sú dve šálky kávy. Denná konzumácia štyroch káv nespôsobuje väčšine ľuďom žiadne problémy. Avšak u každého pôsobí rôzne. Záleží to od váhy, pohlavia či citlivosti na kofeín. U ľudí, ktorí sú naň citlivý, môže spôsobiť nespavosť, rýchly srdcový rytmus, úzkosť či pocit nepokoja. Odborníci sa teda zhodujú, že konzumácia viac ako 600 mg kofeínu denne (4-7 káv) je už veľa. Tínedžeri a mladí ľudia často prijímajú kofeín z energetických nápojov, pri ktorých sa vystavujú riziku nadmerného kofeínového množstva.

Aké sú príznaky nadmerného množstva kofeínu?

Medzi príznaky nadmerného množstva kofeínu patrí bolesť hlavy, nervozita, závraty, nespavosť, búšenie srdca, zvýšenie krvného tlaku či dehydratácia.

Môže si človek vyvinúť závislosť na kofeíne?

Mnoho ľudí si vytvorí toleranciu na kofeín. To znamená, že ich telo si zvykne každý deň dať kofeín. Postupom času musia neustále zvyšovať príjem kofeínu, aby dosiahli požadované účinky bdelosti a schopnosti sústrediť sa.

Aké sú tipy na prerušenie návyku na kofeín?

Ak sa u vás vyvinula závislosť na kofeíne, náhle zníženie môže spôsobiť bolesti hlavy, únavu, ťažkosti zo sústredením. Tieto príznaky sa nazývajú „vysadenie kofeínu.“ Všeobecne platí, že čím viac kofeínu konzumujete, tým závažnejšie abstinenčné príznaky vás čakajú. Príznaky odvykania začínajú 12 až 24 hodín po poslednom užití kofeínu a môžu trvať 2 až 9 dní

Ľudia, ktorí chcú obmedziť kofeín, často robia chybu, že úplne prestanú. Keď sa u nich vyskytnú abstinenčné príznaky, vrátia sa k pitiu kávy alebo koly alebo k liečbe bolesti hlavy s obsahom kofeínu, aby príznaky zmizli.

Ak chcete úspešne znížiť príjem kofeínu, postupne znižujte množstvo kávy, čaju a energetických nápojov, ktoré pijete každý deň. Studené kofeínové nápoje začnite nahrádzať zdravou voľbou – vodou.

Ak ste ale kávičkári tak ako my a kofeínovú kávu milujete, doprajte si ju. V primeranom množstve, v dobrej kvalite a v príjemnej spoločnosti. Veríme, že vtedy sa problémy s kofeínom u vás neobjavia. J