CategoriesVyužitie kávy

S kávovou meditáciou zvládnete aj upršané jesenné dni

Nie je žiadnym tajomstvom, že nám meditácia pomáha nájsť vnútorný pokoj či zlepšuje naše vnímanie. Pomáha mozgu odpočívať, ale aj zostať v prítomnom okamihu, no predovšetkým zdokonaľuje náš pocit úplnej spokojnosti. Existuje veľa výskumov o pozitívnych účinkoch meditácie a preto vám prinášame článok ako meditovať pri káve a užiť si chuť kávy silnejšie. Nájdite si pár minút pre seba a vyskúšajte kávovú meditáciu.

Pred začiatkom meditácie položte tri šálky s kávou pred seba. Jednu naplňte kávovými zrnami, druhú mletou kávou a poslednú čiernou filtrovanou kávou. Začíname.

 1. Pohodlne sa usaďte. Snažte sa sedieť čo najuvoľnenejšie, tak aby ste sa cítili dobre. Tento čas je pre vás prestávka v každodennom zhone. Rozhliadnite sa okolo seba. Môžete sa pozerať na poháre pred sebou, no zatiaľ sa ničoho nedotýkajte ani nič neochutnávajte.
 2. Začnite venovať pozornosť svojmu dychu. Uvedomte si, ako dych prúdi dovnútra a von. Zavrite oči. Päťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite.
 3. Pokračujte v pokojnom dýchaní, no zamerajte svoju pozornosť na kávové zrná. Položte pravú ruku do pohára s kávovými zrnami. Cítite ich na svojej pokožke? Sú hladké a okrúhle alebo chladné a mastní? Vyberte ruku z pohára a opäť sa päťkrát nadýchnite a vydýchnite v pokojnom tempe.
 4. Zamerajte sa na pokojné dýchanie a načiahnite ruku do šálky s mletou kávou. Vložte ľavú ruku do šálky a vnímajte kávu na svojej pokožke. Je drsná, pichľavá alebo podobná prachu? Keď ju budete cítiť dosť dlho, vyberte ruku a vráťte ju na svoje miesto.
 5. Opäť plynulo dýchajte a zamerajte sa na poslednú šálku s pripravenou kávou. Zoberte ju do ruky. Sústreďte sa na to, ako držíte svoj pohár v ruke. Je šálka príjemná a teplá alebo vychladnutá? Urobte päť nádychov a výdychov cez nos.
 6. Zdvihnite šálku k tvári, vdychujte nosom a vydychujte ústami. Sústreďte sa na arómu kávy. Čo cítite?
 7. Teraz môžete šálku položiť, no stále ju držte v ruke. Sústreďte sa na svoj dych. Cíťte ako vám dychom dvíha a klesá hrudník.
 8. Odpite si zo šálky ľahký dúšok kávy a vychutnajte si ju v ústach. Je káva teplá? Silná? Urobte opäť päť pokojných výdychov a nádychov.
 9. Dajte si z kávy ďalší dúšok ale tentokrát sa sústreďte na jej príchuť. Aká je? Sladká, kyslá či horká?
 10. Pokračujte v pití kávy alebo ju len tak držte vo svojich rukách. Vaša myseľ by sa mala cítiť uvoľnená, s príjemným pocitom teplej šálky v dlaniach. Tento proces by mal upokojiť vašu myseľ. Mali by ste sa cítiť odpočinutí, bez zbytočného napätia.
 11. Pomaly sa vráťte do svojho normálneho dychového rytmu. Krútením prstami na rukách a nohách zvýšte prietok krvi. Natiahnite si ruky, ale aj chrbát. Meditácia sa končí.

Tak čo? Vyskúšate kávovú meditáciu aj vy?