CategoriesBlog Účinky kávy

Káva v práci – pozitívne účinky kávy

Pozitívne účinky kávy - káva v práci

Ak radi a často kávičkujete v práci, možno čelíte v kolektíve nálepkou človeka, ktorý je pohodlnejší, rád si dopraje dobré, respektíve má čas aj na častú kávu. Káva však má na produktivitu v práci veľmi dobré účinky. Nerozumie tomu váš šéf? Pošlite mu nasledujúci článok!

 

Ako káva zvyšuje vašu produktivitu v práci?

 

1 Vďaka káve sa rýchlejšie učíme

Už 2 šálky kávy denne pomôžu vášmu mozgu rozoznať slová a frázy rýchlejšie a zlepšiť krátkodobú pamäť. Naštudovať si nové informácie, materiály či pracovné postupy, prejsť maily či poradiť si s každodenným papierovaním – to všetko vďaka káve zvládnete rýchlejšie a efektívnejšie.

2 Káva podporuje kreativitu

Niektoré štúdie naznačujú, že káva nám tiež pomáha byť kreatívnejšími. Nejde pritom o chemické procesy spôsobené pitím kávy, ale skôr o to, čo káva predstavuje. Šálka kávy nám totiž pomáha socializovať sa a nadväzovať vzťahy. Vďaka tomu sa medzi kolegami cítime uvoľnenejšie a viac v pohode. Spoločné popíjanie kávy podporuje vzájomnú konverzáciu prirodzeným spôsobom ako aj spoločné generovanie nápadov.

3 Káva podporuje sústredenie a pozornosť

Zrejme máte aj na vlastnej koži odskúšané, že šálka kávy vám pomáha lepšie sa sústrediť a udržať si potrebnú pozornosť. Už niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo tento fakt a účinok kofeínu na udržanie vizuálnej pozornosti. Dávka kofeínu nám pritom pomáha zlepšiť rovnako selektívnu pozornosť ako aj dlhodobú pozornosť.

4 Chráni mozog

Káva pomáha udržať náš mozog zdravý a v dobrej kondícii. Vďačí za to dvom unikátnym olejom nachádzajúcim sa v šálke kávy – kahveolu a kafestolu. Ide o veľmi silné a účinné protizápalové neurologické látky, ktoré chránia mozog pred oxidačným stresom a poškodením DNA. Dôležitá je pritom správna príprava kávy, preto stavte na kvalitný kávovar, ktorý vám pomôže zachovať tieto vzácne oleje aj vo vašej šálke kávy.

5 Zvyšuje level energie

Poznáte to najlepšie sami – čo vás dokáže lepšie nakopnúť, ako šálka voňavej kávy? Je prirodzené, že počas dňa sa dostávame do fáz útlmu, no naše pracovné povinnosti si vyžadujú našu plnú pozornosť a aktivitu. Vtedy pomôže šálka kávy, ktorá dodá potrebnú energiu, prebudí mentálne a fyziologické procesy a funkcie a vráti nás späť do hry.

 

Koľko káv je už veľa?

Aj keď má pitie kávy na náš pracovný výkon rozhodne pozitívny vplyv, nič nie je dobré preháňať. Za optimálnu dennú dávku espressa pripraveného zo 7mg kávy sa pre zdravého človeka považuje 5-6 šálok. Nezabudnite pritom dopĺňať aj svoj pitný režim a hydratovať organizmus ideálne čistou vodou.

 


Skvelú kávu z našej slovenskej pražiarne nájdete v našom e-shope.