Dodnes kolujú najmä médiami rôzne mýty o tom, ako môže byť káva nebezpečná pre naše zdravie. Mnohokrát sa však jedná o vedecky nepodložené argumenty. Skôr sa dá povedať, že opak je pravdou.
Ak to kávičkári nebudú preháňať s dennou dávkou, tento nápoj im môže dokonca celkom výrazne pomôcť.

Najčastejšie mýty

Káva a rakovina – to je hádam už večná téma. Treba však dodať, že výskumy, ktoré mali potvrdiť vyššie riziko tejto zákernej choroby pri pití kávy boli chybné. Chýbalo im hlavne prihliadnutie na vysoký počet fajčiarov. Práve tabakové výrobky boli príčinou ochorenia. Káva naopak v tomto prípade pomáha. Obmedzuje pôsobenie voľných radikálov a aktiváciou centrálnej nervovej sústavy ju robí lepšie vybavenou na bol proti rôznych ochoreniam. Rôzne látky v nápoji ochraňujú jednotlivé bunky a zabraňujú im bujnieť. Riziko rakoviny pečene znižujú až o 40 percent. Mlieko v káve- ľudia sa mylne domnievajú, že mlieko znižuje účinok kávy. Vedci ale zistili, že zamedzuje pôsobeniu kofeínu na sliznicu žalúdka a predlžuje jeho účinok, keďže zmierni jeho prudký nárast vplyvu.

Ten pravý zdroj antioxidantov

 •  Vitamín B2 (Riboflavín): 11 percent doporučenej dennej dávky (DDD) v jednej šálke
 • Vitamín B5 (Pantothenic Acid): 6 percent DDD
 • Vitamín B1 (Thiamin): 2 percentá DDD
 • Vitamín B3 (Niacin): 2 percentá DDD
 • Draslík: 3 percentá DDD
 • Mangán: 3 percentá DDD
 • Horčík: 2 percentá DDD
 • Kyselina listová: 1 percento DDD
 • Fosfor: 1 perento DDD

Jedna šálka kávy obsahuje veľké množstvo polyfenolov a antioxidantov. Práve vďaka polyfenolom má káva priaznivé kardioprotektívne a antiaterogénne účinky, ktoré môžeme prirovnať k tým pri červenom víne či zelenom čaji. Najlepšie antioxidačné účinky má pražená káva, v tomto smere je prospešná aj espresso, instantná a zalievaná káva. Keď sa pozrieme na jednotlivé druhy kávy, v tomto smere by ste mali siahnuť skôr po Robuste.

Cukrovka a cholesterol nemajú nárok

Častou témou je aj káva a cukrovka. Množstvo rozsiahlych štúdií ukázalo, že pravidelné pitie kávy má pozitívne účinky na zníženie rizika výskytu cukrovky typu 2. V tomto prípade majú výhodu náruživejší kávičkári, ktorí jej vypijú 7 a viac šálok denne. U nich ide len o polovičné riziko oproti tým, ktorí vypili menej ako tri šálky). Toto plus bolo dokázané dokonca aj pri bezkofeínovej káve. A je úplne jedno, či ide o ženu alebo muža, či je osoba trpiaca nadváhou či obezitou. Pri problematike káva a cholesterol to tiež nie je až také tragické. Zvyšuje ho iba mierne (približne o 10 percent) v prípade tureckej kávy. Taká filtrovaná káva nemá naň žiaden vplyv, avšak má menší pozitívny účinok pri rakovine.

Ochrana pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Najčastejšou príčinou demencie po celom svete je Alzheimerova choroba. Toto neurodegeneratívne ochorenie sa vyskytuje najmä u ľudí vo veku nad 65 rokov. Zatiaľ sa ale bohužiaľ naň nenašiel žiaden známy liek. Pomáha však pitie kávy, ktoré znižuje riziko jej vzniku až o 60 percent. Druhým najčastejším ochorením tohto typu je Parkinson. Aj tu vedci pri účinnom lieku stále tápajú. Kofeín však znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby o viac ako 55 percent.

Skúsený spaľovač tukov

Teraz by mali zbystriť pozornosť najmä ľudia, ktorý majú problémy s tukom. Ide o dá sa povedať celkom horúce zistenie, no kofeín je schopný stimulovať nervový systém a spôsobí vyslanie signálov do tukových buniek k spaľovaniu telesného tuku. Ak sa chystáte vykonávať športovú aktivitu, odporúčame vám jednu šálku kávy približne polhodinu pred ním. Zvyšuje totiž hladinu hormónu adrenalín v krvi, ktorý pomôže bez väčších problémov zvládnuť aj intenzívnu fyzickú námahu. Kofeín tak zlepší fyzickú výkonnosť až o 15 percent. Ide o jednu z mála látok, kde sú výskumy pri tejto problematike naozaj jasné. Niektoré ľtúdie ukázali, že dokáže spáliť tuk pri 30 percentách zdravých a 10 percentách obéznych ľudí. Metabolizmus zvýši o tri až dvanásť percent.

Vyčarí aj úsmev na tvári

Každý z nás dúfa po prebudení v to, ze prežije deň plný šťastia s úsmevom na tvári. Práve to sa vám môže podariť rannou šálkou kávy. Pitie kávy totiž znižuje riziko depresie až o dvadsať percent (pri štyroch šálkach kávy denne). Obsahuje rôzne látky ktoré zlôepšujú našu náladu. A ak je aj naozaj chutná, možno ani tie látky k radosti potrebovať ani tak nebudeme…

Pri čom vám káva pomôže

 • Odďaľuje únavu, stimuluje činnosť mozgu
 • Znižuje hladinu voľných radikálov
 • Znižuje riziko cukrovky typu 2
 • Zabraňuje výskytu Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby
 • Zvyšuje produkciu dopamínu, ktorý zlepší náladu a zabráni
  depresiám
 • Podporuje športové výkony, zvyšuje výdrž pri nich, zabraňuje zmršťovaniu svalov
12august
2019
 • 1
 • 0

Pridať komentár

Snažíme sa pravidelne prinášať novinky zo sveta kávy

Prihláste sa do newslettra plného kávových špecialít