CategoriesBlog Účinky kávy

Káva a chudnutie – tieto fakty vám napovedia, či to naozaj funguje

Káva na chudnutie

Káva je jeden z najpopulárnejších nápojov na svete. Väčšina z nás si ju dopraje hneď ráno každý deň. Ako sa vraví – „aby sme sa naštartovali“. V poslednom čase sa však pitie kávy často spomína aj v súvislosti s chudnutím. Môže byť  niečo pravdy na účinkoch kávy na chudnutie? Aké sú fakty? Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej!

 

Káva má povzbudzujúci účinok

To, že káva nie je len taký obyčajný nápoj, je zrejmé väčšine z nás. Milujeme ju. Dobrou správou je, že obsahuje rôzne stimulanty – biologicky aktívne látky. A práve vďaka nim je možné v tele naštartovať proces chudnutia. Fungujú na princípe urýchľovania metabolizmu, čím sa pochopiteľne aj rýchlejšie spaľujú a odbúravajú tuky. Ktoré sú tie najdôležitejšie látky, ktoré majú na naše telo prospešné účinky?

Hlavné biologicky aktívne zložky obsiahnuté v káve sú:

  • Kofeín– najdôležitejšia látka z kávy pri procese chudnutia. Všeobecne povedané, pôsobí ako stimulant na centrálny nervový systém. V mozgu napríklad kofeín blokuje inhibičný neurotransmiter – adenozín. Jeho zablokovaním dochádza k posilneniu činnosti nervových buniek a ku zvýšenému uvoľňovaniu neurotransmiterov – dopamínu a noradrenalínu.
  • Theobromín a Theofylín– tieto látky sú príbuzné kofeínu. Majú aj podobné účinky. To znamená, že stimulujú určité oblasti centrálnej nervovej sústavy. V medicíne sa však napríklad theobromín používa aj ako diuretikum (močopudný účinok). Viac tieto látky ale obsahuje kakao ako káva.
  • Kyselina chlorogenová– ďalšia biologicky aktívna látka v káve. Pomáha spomaľovať vstrebávanie karbohydrátov (sacharidov).

VEDELI STE, ŽE: Kofeín je najčastejšie konzumovaná psychoaktívna látka na svete. Napríklad sa dostal aj do väčšiny medicínskych prípravkov a rôznych výživových doplnkov na spaľovanie tukov.

 

Káva pomáha mobilizovať tukové bunky

Odpoveďou stimulovaného nervového systému je vysielanie priamych signálov do tukových buniek. Prakticky tým mozog hovorí, aby telo začalo odbúravať tuk. A práve kofeín v tom hrá dôležitú úlohu. Ale to ešte nie je všetko. Rovnako sa podieľa na zvyšovaní koncentrácie epinefrínu (adrenalínu) v krvi. Ten potom krvou putuje do tukového tkaniva, kde vysiela zmienené signály na odbúravanie tukových buniek a ich uvoľňovanie do krvi. Týmto spôsobom pomáha kofeín mobilizovať tuk v tukovom tkanive a zvyšovať tak dostupnosť voľných mastných kyselín v krvi.

 

Káva ako akcelerátor metabolizmu

Akú vlastne úlohu zohráva káva a jej hlavná biologicky aktívna látka kofeín pri chudnutí? Odpoveď je jednoduchá – kofeín zvyšuje spaľovanie kalórií. Konkrétne tu ide o množstvo kalórií, ktoré spaľujeme pri odpočinku v kľude (bez cvičenia) – bazálny metabolizmus. Čím je totiž váš bazálny metabolizmus väčší, tým ľahšie je chudnutie. Tým viac si môžete dovoliť zjesť bez toho, aby ste sa báli, že priberiete. Kofeín môže váš bazálny mechanizmus zvýšiť o 3 až 11%.

Bohužiaľ ale kofeín u ľudí s väčšou nadváhou nefunguje až tak dobre. U obéznych ľudí má len približne tretinový účinok v porovnaní so štíhlejšími. A práve to je veľká škoda. Preto ak trpíte veľkou nadváhou, tak by som sa na pravidelné pitie kávy veľmi nespoliehal. Účinky kofeínu na spaľovanie tukov sa rovnako znižujú aj s rastúcim vekom – u mladších je efekt kofeínu na chudnutie výraznejší.

VEDELI STE, ŽE: Kofeín zvyšuje športovú výkonnosť, a to najmä prostredníctvom mobilizácie mastných kyselín z tukového tkaniva. A to je dôvod, prečo ho nemôžu užívať športovci – je považovaný za nepovolený doping.

 

Zelená káva – zázračný nápoj na chudnutie?

V poslednom čase sa pitie zelenej kávy stáva veľkým hitom. Je naozaj tak zdraviu prospešná? Odpoveď je áno, no nečakajte v súvislosti s chudnutím zázraky. Aj pri zelenej káve platí totiž to čo u klasickej praženej – čím obeznejší človek, tým menší účinok kofeínu na spaľovanie kalórií. Naproti tomu ale v porovnaní s bežnou kávou obsahuje niekoľko zdravotných benefitov navyše. Ktoré sú to?

V prvom rade má zelená káva vyšší podiel kyseliny chlorogenovej, ktorá pomáha regulovať glykémiu v tele – spomaľuje vstrebávanie cukrov. A to sa navonok prejavuje pri chudnutí veľmi dôležitou menšou chuťou do jedla. Samozrejme, zníži sa tak aj chuť na sladké a rôzne maškrty.

V porovnaní s klasickou upraženou kávou má zelená káva navrch aj čo sa týka množstva antioxidantov. Tie ako vieme pôsobia ako ochrana pred škodlivými vplyvmi, hlavne z nezdravej stravy. Pochopiteľne, tým že zelená káva neprechádza pražiacim procesom, si zachováva aj viac výživných látok. A tie vaše zdravie rozhodne ocení.

VEDELI STE, ŽE: Pravidelné pitie zelenej kávy spolu so zdravým stravovaním a bez cvičenia, môže mať za následok až 15% – ný úbytok tukového tkaniva. Navyše kyselina chlorogenová, ako jedna z hlavných zložiek v zelenej káve, má schopnosť znižovať riziko vzniku cukrovky.

Obrázok: Freepik com

 


V našom e-shope kúpite aj: čerstvú Brazílsku kávu alebo pochúťku La Pastora Tarrazu.