CategoriesBlog História kávy

História kávy – legendy o káve

História kávy - ako vznikla káva

Kaldi a jeho kozy

Bolo.. nebolo.. Jedného dňa si mladý pastier Kaldi zo Sidama všimol na svojich kozách neobvyklé správanie. Boli čulé, plné energie a dokonca hore celú noc. Mladému pastierovi to nedalo a začal svoje stádo pozorovať. Všimol si, že neobvyklá čulosť prichádza vždy, keď sa jeho kozy najedia neznámych červených bobúľ zo stále zeleného kríka. Či tieto bobule ochutnal aj sám Kaldi, nikto nevie, ale o tomto neznámom jave sa dopočul opát z neďalekého kláštora.

Opát sa pôvodne chystal ochutnať ich sám, no v poslednej chvíli si to rozmyslel. Zo strachu z neznámeho ich, ako dielo samotného diabla hodil do ohňa. Vtedy sa stalo, čo nikto nečakal. Z ohňa sa začala šíriť neuveriteľne omamná vôňa praženej kávy. Vtedy opát zmenil názor a začal červené bobule skúšať na mníchoch z kláštora. Postupne mnísi nejedli len samotné bobule, ale začali ich drviť a miešať z vodou. Vďaka tomu sa mohli modliť dlhšie a opát bol spokojný. Chýri o týchto mníchoch sa rýchlo rozšírili po všetkých blízkych aj ďalekých krajinách, rovnako ako “neznáme” červené bobule.

 

O tom ako si Omar z ďalekej cesty čierne zlato priniesol

Omar, arabský lekár a kňaz, zvykol za svojimi pacientami cestovať dlhé hodiny aj dni. Cesty boli náročné a únavné. Počas jednej takejto ďalekej cesty bol, chudák Omar, vyčerpaný viac ako obyčajne. Od únavy a hladu už skoro nevidel. Našťastie popri ceste narazil na zelený krík s červenými bobuľami. Hlad ho donútil ochutnať aj neznáme a dobre urobil. Tieto zázračné kávové bobule mu navrátili stratenú energiu. A dokonca mu jej dodali toľko, že sa mohol vrátiť až domov.

Ako lekárovi mu účinok týchto bobúľ nedal spávať. Rozhodol sa vyskúšať ich na svojich chorých pacientoch. Účinok kávových bobúľ bol rovnaký ako na samotnom Omarovi. Mnohým pacientom káva prinavrátila zdravie a dokonca možno zachránila život. Zvesti o zázrakoch, ktoré lekár Omar vykonával sa rýchlo rozšírili. Známy sa vďaka objaveniu kávy stal natoľko, že bol prehlásený za svätého a na jeho počesť bol postavený kláštor. Ten možno stojí až do dnes.

 

Legenda o náladovom šejkovi

Tento príbeh sa odohral veľmi dávno a veľmi ďaleko. Mocný šejk už poznal účinky zázračných červených bobúľ. On aj jeho žena odvar z nich dávno pravidelne pili. No ako správny šejk, aj tento bol rozmaznaný a veľmi náladový. Nápoj ho už nebavil. A tak keď mu ho sluha opäť priniesol hodil bobule na rozpálené kadidlo. 

To čo sa stalo potom všetkých prekvapilo. Z kadidla sa začala šíriť neuveriteľne omamná vôňa. Rozmaznaný šejk si z upražených bobúľ hneď nechal pripraviť nápoj. A vďaka nemu dnes poznáme praženú kávu. Ak by šejk nebol taký náladový možno, že by sme odvar z červených bobúľ pili až do dnes.

 


Vytvorte si svoju vlastný príbeh pri čerstvo praženej káve Simple Coffee aj vy.

Celú ponuku nájdete v našom e-shope s kávou.