CategoriesBlog História kávy

História kávovarov – komu za ne môžeme poďakovať?

História kávovarov

V dnešnej dobe je príprava kávy veľmi jednoduchým procesom. Rýchle nakopnutie nášho tela je možné aj vďaka kávovarom. Tých je na trhu nespočetne, no v minulosti si museli ľudia poradiť inak. Ako však vznikli tieto prístroje, bez ktorých si už nevieme predstaviť  žiadnu reštauráciu, bar, kaviareň či dnes už dokonca aj klasickú krčmu?

 

Káva to kedysi vôbec nemala jednoduché

História kávy je mimoriadne zaujímavá. Ako prví si ju užívali obyvatelia územia, na ktorom sa momentálne rozprestiera Etiópia. Podľa miestnych legiend mal veľkú záľubu v príprave nápojov z rôznych prírodných plodín najmä šejk Omar, ktorý dokonca aj vďaka náhode zistil liečivé účinky tohto moku z kávovníka. Prvé plantáže sa v Etiópii založili približne v 13. Storočí.

V Európe to však káva nemala vôbec ľahké, veď napríklad v Taliansku ju cirkev sprvu označovala za dielo diablovo. Až prvé dúšky pápeža Klementa VIII, ktorého doslova očarila, ju zaradili medzi kresťanské nápoje. Vo  Švédsku ju považovali za jed. Všetko to zmenil nepodarený trest smrti, pri ktorom odsúdení po jej vypití boli akýsi čulejší…

 

Odhoďte kastrólky, vystačí vám para

Až do začiatku 19. storočia si museli ľudia pripravovať tento chutný „životabudič“ v rôznych špeciálne upravených nádobách priamo na ohni. Okolo roku 1710 sa vo Francúzsku začali využívať infúzne procesy. Jeho veľkým propagátorom bol parížsky Arcibiskup Jean-Baptiste Belloy, ktorého propagácia a vybavovanie konexií na najvyšších miestach dopomohli k zostrojeniu prvého kávovaru na prekvapkanú kávu s názvom „biggin“.

V roku 1822 však prišiel Francúz Louis Bernard Rabaut so zistením, že sa dá využiť para na to, aby získal odvar z kávových zŕn pomocou vody. Pokročilejším bol už Napierov vákuový kávovar, ktorý obmedzil výskyt kalu v nápoji. Jeho obsluha však bola veľmi náročná a zdĺhavá, o popularitu ho pripravil perkolátor. Patent si naň zaregistroval Turínčan Angelo Moriondo v roku 1884. Jeho prístroj dokázal kontrolovať prietok pary a vody cez kávové zrnká.

 

Dvadsiate storočie káve prialo

Viete si predstaviť život bez kvalitného espressa? Vedzte, že približne pred sto rokmi by ste ešte ani len netušili, o čo vlastne ide. Za prvý kávovar na espresso sa musíme poďakovať ako inak  alianovi Luigimu Bezzerovi. Tento továrnik totiž v roku 1901 zistil, že si môže spríjemniť a hlavne skrátiť pracovné prestávky na kávu využitím tlaku pary.

O zdokonalenie sa postaral na začiatku 40. rokov 20. storočia jeho krajan Cremonese. Jeho finta bola v tom, že dokázal využiť piestové čerpadlo. To prenieslo cez kávu nie vriacu, ale len horúcu vodu, ktorá preplavovala jednotlivé zrnká. Prekvapkávanú kávu ste si mohli prvýkrát vychutnať až v roku 1972 vďaka spoločnosti Mr.Coffee. Tá pochádza z Ameriky, preto nie je divu, že sa s ňou v tejto krajine stretnete hádam v každom bistre dodnes.

 

Známi výrobcovia kávovarov s dlhoročnými skúsenosťami

  • Krups – Táto nesmierne populárna a známa spoločnosť patrí medzi najtradičnejšie vo svete kávy. Už od roku 1846 sa venuje hádam všetkému, čo sa spája s nápojom z kávovníka. Momentálne patrí medzi  najväčších výrobcov v Európe.
  • Delonghi – Aj v tomto prípade ide o viac ako storočnú firmu. Jej počiatky sa datujú do roku 1902 a talianskeho mesta Treviso. Vyhľadávané sú najmä plnoautomatické a pákové kávovary Delonghi. Nie je to však jediný sortiment, ktorý vyrába. Pod touto značkou nájdete aj rôzne kvalitné grily, fritézy a iné spotrebiče.
  • Jura – Aj Švajčiari sa považujú za národ, ktorý si vie vychutnať dobrú kávu, tak ako aj iné stránky luxusnejšieho života. Od 80. rokov 20. storočia si môžu domácnosť obohatiť aj s domácou značkou kávovarov Jura. Tá na trhu vyniká najmä medzi automatickými typmi. Spoločnosť však bola založená už v roku 1931, no káve sa začala venovať až o viac ako 50 rokov neskôr.
  • Philips – Jedna z najznámejších elektronických spoločností sa začala venovať tomuto sortimentu v roku 1965. P/od svoje krídla si zobrala aj talianske značky Saeco a Gaggia. Ak túžite po kvalitnej kapsulovej káve, odporúčame vám kávovar (platí to aj o poloautomatických strojoch) od tejto holandskej firmy.

 


Skvelú kávu z celého sveta z našej slovenskej pražiarne nájdete v našom e-shope.