CategoriesFakty o káve

Filter, správna voľba pre vaše srdce

Asi nie je žiadnym tajomstvom skutočnosť, akými obrovskými milovníkmi kávy sme. Nezáleží na spôsobe jej prípravy, jednoducho ju milujeme. Milujeme frenchpress, espresso, no nesmieme zabúdať ani na filter.

Aká je filtrovaná káva?

Ľudovo ju označujeme pojmom „prekvapkávaná káva,“ ktorá je pripravená buď manuálne, pomocou kávovaru alebo elektrického kávového prekvapkávača. Pri jej príprave sa odporúča používať nahrubo zomletá káva, ideálne svetlejšia pražená káva, pretože je chuťovo menej horká a dokáže tak lepšie vyniknúť jej aróma. Ak vás nepresvedčí jeho vynikajúci chuťový profil, tak možno veda bude tým, čo vám rozšíri obzory a dokáže, že práve on je pre vaše srdce tou správnou voľbou. Poďme na to.

Fakty podložené výskumom

Ako uvádza prestížny denník New York Times, nová štúdia uverejnená v Európskom časopise preventívnej kardiológie, porovnávala údaje viac ako pol milióna ľudí vo veku od 20 do 79 rokov a sledovala ich záznamy o množstve a druhoch kávy, ktoré konzumovali. Pokiaľ ide o štúdiu, nórski vedci zistili, že tí, ktorí pili filter a teda najmä tí, ktorí vypili jednu až štyri šálky denne, mali až o 15% znížené riziko predčasného úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie, ischemickú chorobu srdca či mozgovú príhodu. U tých, ktorí pili nefiltrovanú kávu bolo taktiež zaznamená znížené riziko – u žien o 9% a u mužov o 4%, teda nie na úrovni konzumentov filtru.

Podľa článku môže mať príčina niečo spoločné s diterpénmi, u ktorých sa dokázalo, že zvyšujú hladinu cholesterolu. Diterpény sa nachádzajú v kávových olejoch, z ktorých väčšina nie je schopná prejsť cez papierový filter. Tieto zistenia len dopĺňajú predchádzajúci výskum z Harvardskej univerzity, v ktorom sa preukázalo, že je nefiltrovaná káva spojená s vyššími hladinami LDL cholesterolu.

Dobrou správou teda, je, že je káva bez ohľadu na spôsob jej prípravy spojená so zníženým rizikom srdcových problémov. A preto, či už filtru holdujete alebo nie, dajte si kávu na zdravie. Nie je len prospešná, ale môže byť aj chutná a osviežujúca.