CategoriesHistória kávy

Brazília: Od zvádzania, cez pálenie kávy až po globálny trh

brazilia_kava

Ako sa k nám dostala káva z Brazílie? To vám rozpovieme v tomto článku. Príbeh zvádzania stojaceho za prvou brazílskou plantážou a o tom, ako brazílsky kávový priemysel pokračuje v rozmachu dnes. Príjemné čítanie.

Čo vraví legenda?

Prvá káva zasadená na pôde Brazílie sa spája s poriadnym škandálom. Podľa legendy Francisco de Melo Palheta odcestoval do Francúzskej Guyany na diplomatickú cestu, na ktorej zviedol guvernérovu manželku v snahe získať cennú miestu úrodu kávy. Jeho plán sa mu podaril. Manželka guvernéra poslala Francisca späť domov do Brazílie s kávovými semienkami ukrytými v kytici kvetov. Po návrate domov zasadil Francisco semená kávy, čo bol zrod prvých kávovníkov, kedy sa začala písať bohatá brazílska história, ktorá prekvitá dodnes.

Výroba kávy

Výroba kávy sa začala v okolí rieky Paraiba v oblasti neďaleko Rio de Janeiro. Táto poloha bola nielen ideálna kvôli pôde, ale aj kvôli blízkosti do mesta a s ním spojeného exportu. Na rozdiel od malých kávových fariem v Strednej Amerike, tie komerčné v Brazílii boli veľké plantáže obrábané otrokmi. Tento industrializovaný spôsob bol pre zvyšok sveta v tých časoch dosť neobvyklý. Najväčší bum zaznamenala výroba kávy v Brazílii v rokoch 1820 až 1830 a začala si tak raziť cestu na globálny trh. Na čele stáli „kávoví baróni“, ktorí boli nesmierne mocní a bohatí. Mali zásadný vplyv na miestnu politiku a formovali spôsob, akým vláda podporovala kávový priemysel. V roku 1888 došlo k zrušeniu otroctva čiže nebolo prekvapením, že sa mnohí obávali výrazného poklesu výroby kávy. To sa však nestalo a zber bol každým rokom úspešnejší.

Pálenie kávy

V 20. rokoch 20. storočia Brazília produkovala až 80% svetovej kávy. Z jej predaja sa financovalo veľké množstvo infraštruktúry v krajine. Sila tejto výroby sa stala problém v momente, keď veľký kávový prebytok v kombinácii s veľkou hospodárskou krízou v 30. rokoch 20. storočia viedol k poklesu svetového dopytu. V snahe znížiť ceny kávy spálila brazílska vláda okolo 78 miliónov vreciek kávy. Tento čin sa im ale nevyplatil tak, ako dúfali.

Brazílska káva dnes

Brazília patrí dnes k najvyspelejším a najpriemyselnejším výrobcom kávy na svete. Do celého sveta dodávajú viac ako 30% káv. Pre porovnanie je to takmer trikrát viac ako Vietnam, ktorý je druhým najväčším producentom. Káva je v Brazílii veľmi populárna a je najkonzumovanejším produktom u osôb starších ako 10 rokov. Brazílske kávy majú často nízky obsah kyslosti a sú sladké a ťažké. V pozadí je cítiť čokoládové a orechové príchute.