CategoriesBlog Fakty o káve

Ako odhaliť, či ide o kvalitnú kávu

Kvalitná káva

Mnohí z nás si už bez šálky kávy nevedia predstaviť ani štart do nového rána. Ba čo viac, káva sa stáva i neodmysliteľnou súčasťou celého dňa a spoločenských, či pracovných stretnutí. Keďže ide o jeden z najobľúbenejších nápojov na svete, súčasný trh s kávou je zasypaný rôznymi výrobkami odlišnej kvality. Ako sa v tom nestratiť a vybrať si pre seba naozaj kvalitnú kávu? O tom si povieme v našom článku.

 

Čo určuje skutočne kvalitnú kávu

Gurmánsky svet pitia kávy sa zakladá na jednom základnom pravidle. A to znie: „Čím čerstvejšia káva, tým lepšia.“ Preto pokiaľ si kupujete kávu namletú a hoci i vákuovo zabalenú, zvyčajne už takáto káva stráca na kvalite a bohatosti chuti. Tí najlepší baristi si melú kávu sami a hneď ju aj použijú.

Predovšetkým toto ovplyvní, či budete piť skutočne kvalitnú kávu:

  • Čas zberu a odroda – najlepšiu kávu si vychutnáte z prvého zberu, ktorý sa vykonáva výhradne ručne. Ide predovšetkým o kávu Arabica, ktorej plody na kávovníku ľahko padajú na zem, preto sa nemôže na ich zber použiť stroj. Aj to je dôvod, prečo je takáto káva drahšia. Paradoxne tu ale platí, že čím kvalitnejšia a drahšia káva, tým menej má kofeínu. Má výraznú vôňu a sladkastú chuť po kakau, orechoch či ovocí. Pomoc ohľadom kvality zrna môžete nájsť aj prostredníctvom rôznych certifikátov. Medzi tie najvýznamnejšie patrí hlavne The Specialty Coffee Association of Costa Rica (SCACR) a ocenenie od The Italian Coffee Academy.
  • Dátum spotreby a kvalita zrna – čerstvosť kávy sa dá bohužiaľ len ťažko overiť. Väčšinou je už káva zabalená a výrobca nemá zo zákona povinnosť uvádzať dátum výroby. Dá sa to však ľahko vypočítať – zo zákona je dátum spotreby stanovený na 2 roky. Preto tu platí, že čím vzdialenejší dátum spotreby smerom k dvom rokom to je, tým bližšie ste k dátumu praženia kávy. Zrnká kávy by mali silno voňať, ľahko sa mlieť a káva z nich urobená musí krásne peniť. Naopak, staré a nekvalitné kávové zrná sú na povrchu už mastné, nevoňajú, zle sa melú a káva z nich nepení.
  • Čas praženia – všímajte si, do akej miery je kávové zrno upražené. Praženie je totiž najdôležitejší proces prípravy kávového zrna na jeho ďalšie použitie a výrazne mení chuťové vlastnosti nápoja. Ak máte napríklad radi kyslejšie a ovocné tóny chuti, zvoľte si kávové zrná, ktoré sú upražené iba mierne. Naopak, ak ste zastáncom horkej chuti, zvoľte si kávove zrno tmavšie a dlhšie pražené.
  • Krajina pôvodu – ďalší parameter, ktorý nie je povinné uvádzať na obale. Kvalitná káva ho však na obale uvádza. Základná orientácia je asi v tom zmysle, že najlepšie kávy majú pôvod z Kolumbie alebo z Brazílie, kde sa pestuje káva odrody Arabica. Vo Vietname sa zase väčšinou pestuje menej kvalitná káva odrody Robusta, ktorej chuť je horkejšia a obsahuje viac kofeínu ako Arabica.
  • Spôsob prípravy – aj spôsob prípravy kávy sa podpíše pod jej chuť a gurmánsky zážitok. Kávu treba vedieť dobre pripraviť, inak sa jej kvalita minie účinkom. V tomto smere nie je nič lepšie, ako spoľahlivý elektrický alebo ručný mlynček na kávu. Pohár na kávu by mal byť z keramiky či porcelánu, aby krásne vynikla aróma nápoja. Z ručne pomletých kávových zŕn si napríklad môžete pripraviť kvalitné espresso. Ak máte radi silnú kávu, zvoľte si radšej spôsob prípravy pomocou prekvapkávača.

 

Ako ovplyvníte kvalitu kávy vy?

Zalievanie kávy

Kávu si nezalievajte vriacou vodou, radšej zvoľte teplotu v rozmedzí 85-90 °C. Stredne pražené kávové zrná sú vhodné hlavne na prípravu filtrovanej kávy. Tmavo pražené kávové zrná (a s vyšším podielom odrody Robusty) sú ideálne  na prípravu nápoja v moka kanvičke. Naproti tomu na prípravu espressa môžete použiť akýkoľvek typ.

 

Hrúbka mletia

Pri kúpe mletej kávy si nezabudnite vždy skontrolovať hrúbku mletia, respektíve to, na aký typ prípravy je káva určená. Inak sa aj pitie kvalitnej kávy premení iba na priemerný gurmánsky zážitok.

Jemné mletie je určené na profesionálne použitie – do profesionálnych kávovarov a malých domácich pákových kávovarov. Je však vhodné aj na prípravu zalievanej (tureckej) kávy.

Naproti tomu stredne pomleté kávové zrná sú určené na prípravu kávy v tzv. prekvapkávacích kávovaroch. Nahrubo pomleté kávové zrná sú zase výborné na prípravu kávy v moka kávovaroch.

 

Obsah kofeínu

Ak máte radšej kávu s nižším obsahom kofeínu, alebo máte vysoký krvný tlak, radšej siahnite iba po káve, ktorá má označenie 100%-ná Arabica.

 

VEDELI STE, ŽE: Hrubo pomleté kávové zrná sa často používajú na typické jemne horké raňajkové kávy v Taliansku.

 

Ako to vyzerá s kvalitou kávových kapsulí?

V účasnosti naberá porciovaná káva (E.S.E. pody) na obľube. A to najmä z dôvodu veľmi ľahkej a rýchlej prípravy kávy. Čo je dôležitejšie, dostane sa vám aj vynikajúci chuťový zážitok. Prečo? Najmä z dôvodu, že namletá káva je hermeticky uzavretá v malom vrecúšku, vďaka čomu si dlhú dobu udrží bohatosť chuti a arómu. Vrecko je presne nadávkované, preto si vždy môžete urobiť kávu rovnakej lahodnej chuti a vône. Odpadá tak problém s dávkovaním. Samozrejme, tento typ kávy si môžete urobiť iba v príslušnom kávovare.

Čo sa týka kvality porciovanej kávy, tu je to veľmi jednoduché. Čím drahšie kávové kapsule (v spojitosti s rovnakým množstvom kávy), tým lepšie. Dôvodom je fakt, že drahšia porciovaná káva je iba prevažne z kvalitnejšej odrody – 100% Arabica.  Veľkou výhodou kapsulí je rovnako skutočnosť, že výrobcom dáva možnosť slobody pri navrhovaní rôznych chutí.  Medzi najobľúbenejšie chuťové variácie patria capuccino, latte macchiato a caffe latte.

 

VEDELI STE, ŽE: Na výslednú chuť kávy má zásadný vplyv krajina pôvodu. Napríklad Arabica z Indie bude chuťovo úplne iná, ako Arabica pochádzajúca z mexických plantáží.

Obrázok: Freepik com

 


Kvalitnú svetovú kávu kúpite v našom e-shope s kávou.